Gaborka01 kérdése:

Tudnátok segíteni, légyszíves a házi feladatomba? Megoldással együtt.


Feladat:


Egy állatkereskedő 100 aranyért teheneket, juhokat és nyulakat akar vásárolni, összesen 100 darabot. Egy tehén ára 10 arany, egy juhé 3 arany és egy aranyért két nyulat adnak. Hány tehenet, hány juhot és hány nyulat vásárol, ha mindegyikből vesz legalább egyet?



2015. márc. 24. 18:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a tehenek darabszáma t, a juhoké j és a nyulaké n.

Ekkor a darabszámra is és az értékre is felírhatunk egy-egy egyenletet: t+j+n=100 illetve 10t+3j+n/2=100. E két elsőfokú egyenletet oldjuk meg n paraméter segítségével. t=5*(n-80)/14 illetve j=(1800-19*n)/14. Elsőről látható, hogy a megoldások a n= 94, 108, 122, ..., a 14-es növekményű számtani sorozat elemei. Ugyanakkor a második csak az n=94 esetén lesz pozitív egész. Így a feladat megoldása n=94, t=5 és j=1 (Ell: 94+5+1=100 illeteve 94/2+5*10+3=47+50+3=100) Sz. Gy.

2015. márc. 25. 09:51
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi :)
2015. márc. 26. 08:38