Egy rombusz egyik átlója 12 cm,a másik átló és a rombusz oldalának aránya 8:5.Mekkora a rombusz területe?

Gyorsan kérlek!



2015. máj. 7. 18:56
 1/10 A kérdező kommentje:
Kérlek titeket!!!
2015. máj. 7. 19:17
 2/10 anonim ***** válasza:

1 lépés) Legyen a ABCD trapéz, ahol AC, AD átlók. Így tudjuk, hogy T = AC * BD / 2

2) Az egyik átlóról tudjuk, hogy 12 cm, a másikról csak annyit tudunk, hogy 8/5-e az oldalnak. (az átló és a rombusz oldalának aránya 8/5 kb ezt jelenti)

3)

Azt is tudjuk, hogy az átlók kiszámíthatóak a rombusz szögeinek segítségével:

Az egyik átló (ami átfut A-n) = (1/2) oldal cos(A)

A másik átló (1/2) oldal sin(A)

Ebből már kiszámíthatjuk az A szöget, mivel tudjuk, hogy az átló 12 cm:

1) 12 = 1/2 oldal cos(A)

2) 8/5 oldal = (1/2) oldal sin(A)

A 2) egyenletet végigosztjuk oldallal (ami lehetséges, mert egy oldalhosszúság nem lehet nulla:

8/5) = (1/2) sin(A) => sin(A)

sin(A) = 16/6 = 2 egész 4/6 = 2/3

Most már tudjuk, hogy sin(A) = 2/3, most kiszámítjuk cos(A)-t:

cos²(A) + sin²(A) = 1 tételt használjuk:

cos²(A) = 1 - 4/9 = 5/9

=> cos(A) = gyök(5)/3 (a trapéz szögei hegyesszögek, ezért nem negatív a cos, sin)


Most már kiszámíthatjuk az oldalhosszúságot az (1) egyenletből:

12 = (1/2) oldal cos (A) =>

oldal = 24 * 3/gyök(5) = 24 gyök(5) / 15

...

A második átlóról tudjuk, hogy 8/5-e az oldalnak =>

=> rombusz_átló = 24 gyök(5)/15 * 8/5 = ...

Most már kiszámolhatod az területet....

2015. máj. 7. 19:41
 3/10 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy néhány helyen elszámoltam, mert harmadik napja nem vagyok józan (egyfolytában iszok), mivel szabadnapom van :)))
2015. máj. 7. 19:42
 4/10 anonim ***** válasza:
De az az igazság, hogy a házidat megoldhatnád magadtól is. És ne mond azt, hogy ez nem házi, mert nem hiszem, hogy azért nem tudtál aludni az este, mert nagyon érdekel egy hülye területtétel.
2015. máj. 7. 19:43
 5/10 anonim ***** válasza:

Lerajzoltad?

A rombusz negyede egy derékszögű háromszög.

a másik átló FELE és a rombusz oldalának aránya 4:5

Nem ismerős a Pithagoraszi számhármasokból?

Ha nem, akkor számítsd ki: x^2 + 4^2 = 5^2

Innen már csak egy aránypár, és megvan a rombusz másik átlója, területe.

2015. máj. 7. 19:44
 6/10 anonim ***** válasza:
Azt elfelejtettem írni, hogy az A-szög nem a teljes A szög, hanem csak a fele...
2015. máj. 7. 19:45
 7/10 anonim ***** válasza:
Az ötös egy jó megoldást írt, ott nincs túlkomplikálva, és egyszerű is...
2015. máj. 7. 19:47
 8/10 A kérdező kommentje:
Hjam nem házi:) Gyakorlás:)
2015. máj. 7. 20:32
 9/10 A kérdező kommentje:
Gyakorlás mert év végén vizsga és húz az idő:D
2015. máj. 7. 20:33
 10/10 anonim ***** válasza:

Legyen

e, f - a két átló

a - a rombusz oldala

e = 12 - az ismert átló

q = f/a - a másik átló és az oldal hányadosa

T = ?


Az átlók által feldarabolt rombusz egy negyede egy derékszögű háromszög, melynek befogói egyenlők az átlók felével, az átfogója pedig a rombusz oldala. Erre a háromszögre felírva a Pitagorasz tételt:

(e/2)² + (f/2)² = a²


A négyzetre emelés és a törtek eltüntetése után

e² = f² = 4a²


Mindkét oldalt elosztva a²-tel

e²/a² + f²/a² = 4

e²/a² + (f/a)² = 4


A második tag az ismert hányados négyzete, így

e²/a² + q² = 4


Ebben az egyenletben csak a rombusz oldala ismeretlen, ezt kifejezve

a² = e²/(4 - q²)

ill.

a = e/√(4 - q²)


A másik átló az ismert arányból

f = a*q

f = e*q/√(4 - q²)


A rombusz területe

T = e*f/2

T = (e²/2)*q/√(4 - q²)

===============


DeeDee

*******

2015. máj. 8. 16:29