Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Porkeverékek (SiO2, CaCO3,...

Porkeverékek (SiO2, CaCO3, NaCl, KNO3) azonosítása, emelt kísérletek, hogyan kell megoldani?

Figyelt kérdés

A porkeverék legalább egy vízben nem oldódó részt tartalmaz!

Elméletben megoldható a feladat: egyik részletéhez AgNO3-t adunk (Cl- tartalmúval csapadékot képez), másik részletét megpróbáljuk vízben feloldani (egy vagy két része oldódik), majd HNO3-t adunk hozzá (gázfejl.)


A kérdés a következő: a gyakorlatban nem tudunk különbséget tenni aközött, hogy a porkeverék egy, vagy két komponense nem oldódik vízben, mivel azt nem látjuk, hogy valami oldódik-e vagy sem. Ennek fényében a CaCO3-KNO3 és a SiO2-CaCO3 keverékeket nem lehet megkülönböztetni, Ugyanis egyik sem képez csapadékot ezüstionokkal, és mindkettőből fejleszt gázt a HNO3.


Érettségin mire lehet ebben az esetben számítani?



2015. máj. 17. 12:12
 1/10 anonim ***** válasza:
hát igen ez sajnos csak fordítva működik, ha mondjuk salétromsavban tennénk káliumot és hidrogéngáz fejlődne
2015. máj. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Mivel a porkeverék legalább 1 vízben oldhatatlan anyagot tartalmaz, ezért biztos hogy van benne vagy SiO2 vagy CaCO3, vagy mindkettő. Ezért én először sósavval reagáltatnám a szilárd anyagot. Ha pezseg, akkor van benne CaCO3 (CO2 fejlődik). Ezután a minta egy másik részletét oldjuk vízben, ekkor ugye biztos hogy csak egy része oldódik. Ez lehet NaCl vagy KNO3. Ha KNO3, akkor az oldat kissé lehűl, mivel ez egy endoterm oldódású só. Ha reagál ezüst-nitráttal, akkor NaCl. Ha se nem hűl le, se nem reagál ezüst-nitráttal, akkor az azt jelenti, hogy se KNO3 se NaCl nem volt benne, vagyis akkor áll elő az a lehetőség, hogy mindkét anyag oldhatatlan (CaCO3-SiO2 keveréket kaptál, ekkor sósavra pezsegnie kell. Ha sósavra nem pezseg akkor csak SiO2 lehet benne és a másik komponens tuti oldódik).


A KNO3-CaCO3 és a SiO2-CaCO3 megkülönböztetése is az oldat hőmérséklete alapján lehetséges csak, és kizárólag!

2015. máj. 17. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Hőmérő nincs a használható eszközök között, az oldat lehűlését pedig nem valószínű, hogy el fogják fogadni....! :( De akkor megnyugodtam, hogy nem csak szerintem nem egy túl szerencsés feladat ez.
2015. máj. 17. 19:29
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem kell hőmérő, a kémcső falát a kezünkbe szorítva is érezhető a lehűlés, főleg ha a másik kezünkbe szorítunk egy szobahőmérsékletű kémcsövet. Az tételsor 1. számú kísérlete is erre megy ki, bár ott van hőmérő, de simán lehet kézzel is érzékelni. El kell hogy fogadják, mivel más megoldás nem lehetséges.
2015. máj. 17. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

[link]


Legrosszabb kísérlet.. De amekkora mázlim van, tuti ezt fogom húzni.:D


Minden benne van a vázlatban, emésztgesd, ha mégis van kérdésed, nyugodtan szólj és megpróbálom elmagyarázni.

2015. máj. 18. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
de amúgy az olvadékaik különbözően reagálnak
2015. máj. 18. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
A drága jó kémia tanárom vizsgáztat, és tudja, hogy mit kell ilyenkor elmondani egy kísérlet kapcsán. Az elvárt, amit képként küldtem, nem kell a kémcső hőmérséklet-változását vizsgálni. Szép napot!
2015. máj. 18. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Egyébként a konkrét válasz a problémára:


Ha CaCO3-KNO3 keverékhez adunk sok HNO3-at, akkor minden szilárd anyag feloldódik, s így az oldal víztiszta lesz.


Ha CaCO3-SiO2 keverékhez adunk sok HNO3-at, akkor csak a CaCO3 fejleszt gáz, az el is reagál teljesen, viszont a SiO2 atomrácsos jellegének köszönhetően továbbra is szilárd formában megfigyelhető lesz.

2015. máj. 20. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Értem, tehát azt, hogy hány komponens oldódik, akkor kell vizsgálni, miután már elvégeztem az ezüst-nitrátos meg a savas reakciót! Ez a kép nagyon sokat segített, köszönöm szépen!
2015. máj. 21. 15:57
 10/10 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen, ha van még valamelyik kísérlettel kérdésed, nyugodtan írj, mert nekem mindegyik ki van dolgozva.:)
2015. máj. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!