Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizika fénytan valaki elmagyar...

Fizika fénytan valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Az r=10cm sugarú átlátszó anyagból készült félhengerre az ábra szerint (lent) két párhuzamos fénysugarat bocsátunk. A félhenger törésmutatója 1,5.

Határozzuk meg a két fénysugár metszéspontjának x és y koordinátáját. [link]



2015. máj. 20. 16:15
 1/5 kerdezo.123 válasza:
Mindenképp Snellius-Descartes-al kell kezdened. sin alfa/sin béta = n. Az első sugár az x tengelyt a kör pereménél metszi tehát 10-nél. Az y tengely metszéséhez felkell rajzolnod egy sugármenetet. Ami egy derékszögű háromszöget ad. Melynek ismered az egyik befogóját, ami 10 cm és kell neked a másik befogó. Amit tg béta = x/10 képlettel tudsz kiszámolni. x= az y metszéspontal. Talán az elnevezések nem a legcélravezetőbbek, de megoldhazó. A másik sugárnál hasonlóan.
2015. máj. 20. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Nem igazán értem még így se, hogy a Snellius-Descartes törvénynél mennyi az alfa vagy a béta :/
2015. máj. 20. 22:41
 3/5 A kérdező kommentje:
Az megvan hogy a sin alfa az 60° csak nem tudom hova kell bejelölni a rajzon, mert csak így találgatásból jöttem rá, és a másik sugarat sem tudom berajzolni, hogy metsze az x tengelyt
2015. máj. 20. 22:56
 4/5 A kérdező kommentje:
Na végülis már csak a másik sugármenetet kellene berajzolni de az már tényleg nem megy, hogy hogy kéne
2015. máj. 20. 23:14
 5/5 Hominida ***** válasza:

sin alfa az 60° ? Ez bizony nem stimmel, a szinuszfüggvény eredménye egy szám -1 és +1 között.


Az első sugár 30°-os beesési szöggel érkezik a (-10;0) koordinátájú pontba. sin30/sinβ=1,5 -> β=19,47°. tg19,47=0,3536, ezért a háromszög vízszintes befogója 10 cm, a függőleges befogó ennek 0,3536-szorosa, azaz a sugár az y tengelyt a (0;3,536) pontnál metszi.


A határfelülethez 19,47°-ban érkezik, ki fog derülni, hogy a kilépési szög ott 30°, tg30=0,577, ezért az első sugár az y tengelytől jobbra egy y=0,577x+3,536 egyenletű egyenesben folytatódik.


A második sugár a középpontig törés nélkül halad, β=30°-ban érkezik belülről a felülethez, a (0;0) ponthoz. A törésmutató alapján a kilépési szög α=48,59°, tg48,59=1,134, ezért a második sugár y tengelytől jobbra levő egyenesének egyenlete y=1,134x+0.


A metszéspontban x és y koordinátái egyszerre teljesítik mindkét egyenletet, vagyis egyenletrendszerként meg kell oldani. A megoldás: x=6,348 és y=7,199. A metszéspont tehát közelítőleg itt van.

2015. máj. 21. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!