Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Melyek azok az esemnények,...

Melyek azok az esemnények, történések amik a legfontosabbak a Felvilágosodásban? Irodalom.

Figyelt kérdés

Tudom, hogy google, meg is tettem, de most olyan 1-2 mondatokra vagyok kíváncsi, amit Ti mindenképp fontosnak tartotok.

Köszi



2015. jún. 3. 12:15
 1/2 Bugya Péter ***** válasza:

A magyar felvilágosodás


Ideje: 1772-1823 – 1. reform országgyűlés (Bessenyei Ágis tragédiájának keletkezése-1772)


Magyarország és Európa viszonya:


Ny-Európában gyors gazdasági fejlődés és polgári átalakulás tapasztalható. Itt jönnek létre először a felvilágosodás eszméi.


Magyarország a Habsburg-birodalom része: – függőség, – gazdasági elmaradottság, – feudális viszonyok jellemzik.


Polgári átalakulás nincs. (polgárok hiányát a kis- és köznemesség tölti be.)


A felvilágosodás eszméin belül 2 nézet alakult ki:


1. A társadalmi fejlődést Bécstől, II. Józseftől várják a felvilágosult abszolutizmus hívei a JOZEFINISTÁK


2 .A felvilágosult eszméi nemzeti színekkel látják el, aminek célja a függőség lazítása a NEMESI ELLENÁLLÁSI MOZGALOM


Képviselői: Orczy Lőrinc, Gvadányi József, Fazekas Mihály – népies irodalmi műveket alkottak – idealizált népiesség.


1795 Martinovics féle összeesküvés, a magyar jakobinus mozgalom.


Célja: A nemzeti és a polgári törekvések összekapcsolása.

2015. jún. 9. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Bugya Péter ***** válasza:
Irodalmi élet: a 1770-es – 1780-as éveibe eleven, nyüzsgő szellemi élet alakult ki. Egyszerre több tucatnyi író alkotott, vitázott, csoportosult – írói társulatokat hoztak létre, ill. folyóiratokat.
2015. jún. 9. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!