Morec76 kérdése:

Valaki megtudja oldani ezt a szöveges matek feladatot?


Próbálgattam a feladatot azzal az "eladta,maradt" próbálkozással, de nem jött össze.

A feladat így szól: A piacon az árus eladta egy láda alma 2/5 részét, majd a maradék negyedét. Így 4 almával kevesebb maradt, mint amennyit eladott. Mennyi a megmaradt almák száma számjegyeinek összege?



2015. aug. 15. 13:22
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen az eladott almák száma x, a megmaradtaké y.

Az eladott almák száma

x = 2/5*(x + y) + 1/4 * ((x + y) – 2/5*(x + y)) = 11/20*(x + y).

A megmaradt almák száma

y = x – 4.

Az első egyenletből

x – 11/20*x = 11/20*y,

x = 11/9*y.

A másodikba helyettesítve

y = 11/9*y – 4,

2/9*y = 4,

y = 18.

Tehát a megmaradt almák száma 18, ennek számjegyeinek 1+ 8 = 9, tehát a feladat megoldása 9.


Ellenőrzés:

x = 11/9*18 = 22, tehát összesen 40 alma volt a ládában.

Ennek a 2/5 része 16, ezt eladva marad 24. Még ennek a negyedét, azaz 6-ot adnak el, összesen 22-t. Így marad 18 alma, ami valóban 4-gyel kevesebb, mint az eladott 18 alma.


Végezetül ne felejtsünk el válaszolni a kérdésre:


> „Valaki megtudja oldani ezt a szöveges matek feladatot?”

Igen, valaki meg tudja oldani.

2015. aug. 15. 13:54