Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt a kémia egyenletrendezést...

Ezt a kémia egyenletrendezést elmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés

Az oxidációs számok alapján való redoxi-egyenlet rendezését vesszük, és ezt nem értem: (ez már a kész egyenlet)


2 Al + 6 H2SO4 = 6 H2 + 2 Al2(SO4)3


odáig megvan hogy a H2-nek és az Al-nek változik a száma, az egyiknek -1-gyel, a másiknak +3-mal. De mi utána úgy írtuk órán, hogy a -1-et 6-tal szoroztuk meg, a +3-at pedig 2-vel. Nem értem, miért nem elég a -1-et csak 3-mal megszorozni? Akkor is kijönne a 0 :/ Ha valaki levezetné, előre is köszönöm. :)



#redoxi-egyenlet
2015. szept. 20. 13:34
 1/3 anonim ***** válasza:

Persze, hogy nem érted, hisz rossz az egyenlet. Az egyenletrendezéskor nem csak azt kell elérni, hogy az összoxidációsszám-változás 0 legyen, hanem az atomok számainak és az össztöltésnek is változatlannak kell maradnia. Márpedig a bal oldalon csak 2 alumíniumatom van, míg a jobb oldalon 2*2=4. Tehát az egyenlet rossz. Így a helyes: 2 Al + 3 H2SO4 -> 3 H2 + Al2(SO4)3.

Egyébként az alumínium-szulfát képletében meg azért van kettő, mert az alumínium-ionok 3-szorosan pozitív töltésűek, a velük vegyületet alkotó szulfát-ionok viszont csak kétszeresen negatívak. Ha tehát azt akarjuk, hogy a keletkező só, az alumínium-szulfát semleges töltésű legyen, akkor a két töltés legkisebb közös többszörösét kell összeraknunk a pozitív és a negatív töltésekből is. És 3-nak meg 2-nek a legkisebb közös többszöröse 3*2=6, vagyis plusz hatnak kell lennie az összes alumínium-ion töltésének, amihez ugye két alumínium-ion kell, és -6-nak kell lennie az összes szulfátion töltsének, amihez meg három darab kell. Remélem érhetően fogalmaztam. Ha igen, légyszi pontozz fel.

2015. szept. 20. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

2 Al + 3 H2SO4 -> 3 H2 + Al2(SO4)3.

Fentebb is így írtam, csak a 2-es felcsúszott az előző sorba.

2015. szept. 20. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Na hát, még jó hogy kiírtam! :D Nagyon szépen köszönöm, most már világos, felpontoztalak ^^
2015. szept. 20. 14:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!