Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha a szibériai tigris szöveget...

Ha a szibériai tigris szöveget titkosítjuk, akkor az ibzstaéiriirsig szöveget kapjuk. Milyen titkosírási módszert használtunk? Titkosítsd a címeres poloska állatnevet az előbbi módszerrel! Ezzel a titkosírással kaptuk a nczSlyhévsienát szöveget.

Figyelt kérdés
Mi volt az eredeti szöveg?

2015. okt. 2. 18:26
 1/5 anonim ***** válasza:

em ísocelroapks

SzéchenyiIstván

2015. okt. 2. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 bongolo ***** válasza:

A Széchenyi rendben van, de a "címeres poloska" kódja nekem máshogy jött ki. Nem tiszta egyébként a dolog, mert ez 1 betűvel rövidebb a többinél, és ennél a kódolásnál a hossz fontos...

Szóval nekem "seíco rmslpeako" a kód.

2015. okt. 3. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Jaj, de jó, nagyon szépen köszönöm a válaszokat. Még azt lenne olyan kedves valamelyikőtök leírni, hogy hogyan jött ez ki, tehát, hogy mi a kód? És hogy egyáltalán hogyan kell nekiállni egy ilyet megfejteni? (remélem azért ebből dolgozatírás nem lesz...) Köszi még egyszer! :)
2015. okt. 3. 08:36
 4/5 bongolo ***** válasza:

Az ibzstaéiriirsig -ben ugyanazok a betűk vannak, mint a szibériai tigris-ben, tehát a kód az lehet, hogy átrendezi a betűket valahogy más sorrendbe. A kódban nincs szóköz, vagyis a szóközt ki kell hagyni a kódolandó szövegből is. Írjuk fel és számozzuk be a betűket: (tíznél több van, ezért mondjuk abcdef  'számokat' is kell használni.)


1 2 34 567 89 abc d ef

s z i b é r i a i t i g r i s


Aztán a kódolt szöveget is írjuk fel. Amelyik betűből csak egy van, azokhoz oda tudjuk azt is írni, melyik helyről származik:


- 4 21 a8 5 - - - - - f - c

i b z s t a é i r i i r s i g


Ha a mínuszok helyén is lenne szám illetve betű, meglenne a teljes kód.


Nézzük a másik információt: Az nczSlyhévsienát szöveg egy kód. Ez is ugyanolyan hosszú, mint a szibériaitigris, pont ugyanaz a kód kellett kódolja. A kódnak egy része már meg is van, írjuk fel:


- 4 2 1 a 8 5 - - -  - - f -  c

n c z S l y h é v s i e n á t


Ahol nem mínusz van, azt dekódolni is tudjuk:


1 2 34 5 67 8 9a bcd ef

S z - c h - - y - l - t - - n


Ránézésre ez Széchenyi István lesz, csak elírtad a nagy I betűt kis l-re a kódban.


− − 3 - - 6 7 - 9 - b - d e -

S z é c h e n y i I s t v á n


Most a sorszámokból csak azokat írtam fel, amik eddig nem voltak meg, hogy jobban látszódjon, mit tudtunk meg ebből az információból. Írjuk be ezekhez a betűkhöz is a sorszámot a kódolt szövegben (második sor):


- 4 2 1 a 8 5 - -  -  - - f - c

7 - − − - − - 3 d b 96 - e -

n c z S I y h é v s i e n á t


Ezzel meg is lett a kód:

7 4 2 1 a 8 5 3 d b 9 6 f e c


A címeres poloska egy betűvel rövidebb, nem egyértelmű, hogy mit kell tenni. Én arra jutottam, hogy bent kell hagyni a szóközt is.


1 2 3 4 56 7 89 a b c d e f

c í m e r e s _ p o l o s k a


már csak át kell rendezni a kód szerint:


7 4 2 1 a 8 53 d b 9 6 f e c

s e  í c o _ r m s l p e a k o

2015. okt. 3. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2015. okt. 5. 11:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!