Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Úgy lehet határozott integrált...

Úgy lehet határozott integrált számolni, hogy nem olyan tartományban veszem, hogy [x1;x2]; hanem [y1;y2]?

Figyelt kérdés
Persze nem az y=f(x) függvényt írnám mellé hanem az x=f(y) függvényt...tehát integrálni szeretnék; csak az y tengely segítségével....ajj....remélem érthető vagyok és nem mondok nagyon hülyeségeket....pl ha olyan feladat lenne,hogy a függvény és az y tengely által közre zárt területet számoljam ki....

2015. okt. 2. 21:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Jobban mondva, te az inverzét akarod integrálni :D szerintem megteheted, amennyiben van az adott függvénynek inverze
2015. okt. 2. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Minden további nélkül lehet. Sőt még az inverzfüggvény létezése sem szükséges hozzá. Ha nem létezik inverzfüggvény, azaz kétértékű pl. az inverz, akkor tartományokra bontással elvégezhető az integrálás.

A módszer tipikus alkalmazása pl. bonyolult kettős integrálok egyszerűbben történő kiszámítására.

2015. okt. 3. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Hát konkrétan ez a feladat:Mekkora területű síkidomot vág le az y^2=2x egyenletű parabolából az x=3 egyenes?...Én úgy oldottam meg...hogy integrál -gyök6 tól gyök6-ig [3-[(1/2)(y^2)]...de ez az (1/2)(y^2) én nem gondoltam,h ez inverz függvénye az y^2=2x egyenletű függvénynek....ez nem ugyanaz...csak az eredeti függvény átírva (tehát most attól miért lenne inverz)...egyébként úgy is megoldottam,hogy z egész függvényt elforgattam balra...és úgy már könnyebb volt integrálni...de így is lehetne?
2015. okt. 3. 09:00
 4/5 anonim ***** válasza:
Jó amit csináltál. A fv.-ed implicit alakban volt adva, így nincs értelme inverz fv.-ről beszélni.
2015. okt. 3. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Tom Benko ***** válasza:
Persze. Ez a Lebesgue-integrál egyik ötlete.
2015. okt. 4. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!