Valaki levezetné nekem az alábbi feladat menetét?

Két aratógép együttes munkával 6 nap alatt gyűjtené be a termést . A termés harmadát az egyik aratógép, utána a többit a másik gyűjtötte be, s így 15 napig tartott a munka. Hány nap alatt gyűjtené be a termést külön az egyik és külön a másik aratógép?

#matematika #algebra #csoportos munkavégzés
2015. dec. 6. 17:11
 1/2 anonim ***** válasza:
Úgy számold, hogy külön-külön dolgoztak.
2015. dec. 6. 20:26
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen:

x az első gép napi teljesítménye k/nap mértékegységben

y a másiké k/nap mértékegységben

z az összes termés mennyisége "k" mértékegységben

a "k" lehet tonna, kg, vagy négyzetméter, hektár vagy ilyesmi az hogy melyik az mindegy.

az első mondatot a feladatban úgy lehet felírni hogy:

z/(x+y)=6 ;

Ezt átalakítjuk (reciprok):(I. egyenlet): x/z+x/y=1/6.

A Második mondatot úgy hogy (1/3*z /x) +(1/3 *z/y)=15

mivel ez nem egy szép felírás csak a megértés miatt írtam így átalakítjuk a következőre:

z/3x +z/3y=15 /*3

(II. egyenlet):z/x +z/y=45.

Na most a Z valamilyen mértékegységben a teljes termés mennyisége. Mivel az hogy milyen mértékegységben van (kg vagy hektár vagy bármi) válasszunk olyan mértékegységet ahol a mennyisége pont 1.

Ezzel a I. és II. egyenlet:

I.) x+y=1/6

II.) 1/x+1/y=45

Fogjuk az I. egyenletet és osztjuk y-al:

x/y+1=1/6y

Aztán fogjuk az II. egyenletet és szorozzuk x-el:

1+x/y=45x

Látjuk hogy a két egyenlet bal oldala ugyanaz tehát a két egyenlet jobb oldali egyenlőek:

1/6y=45x

x=1/270y


Ezt felhasználva behelyettesítünk korábbi z/x +z/y=45 egyenletbe...

Ha tovább nem megy magadtól, akkor kérjél egyszerűbb feladatot a kettesért.

2015. dec. 6. 21:18