Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Milyen kiselőadást írjak...

Milyen kiselőadást írjak biológiából?

Figyelt kérdés
8. osztályos vagyok,és az emberi testtel kapcsolatban kell. Van ötletetek? Én káros szenvedélyekre gondoltam, és talán azon belül is a dohányzásról, de meghallgatlak titeket, hátha tudtok jó ötleteket adni. A szívről nem szeretnék mert az osztályból kb 5-en arról írnak.

2015. dec. 13. 14:57
 1/4 Nagy Patrícia iza válasza:
A káros szenvedélyek szerintem jó ötlet, mi most irtunk az emberi testből témazárót (én is 8. osztályos vagyok) és amiről még írhatnál a ficamok rándulások és különbségeik törések, gerincferdülés, lúdtalp/bokasüllyedés tehát: csontsérülések, csontrendellenességek
2015. dec. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Írhatsz az immunrendszerről, így az oltásokról is, gyermekkori oltások miért szükségesek. Felnőtteknek meg az utazásokhoz szükséges oltások mikor kellenek, valamint kellenek oltások az egyes munkakörökhöz is..
2015. dec. 13. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2015. dec. 16. 17:46
 4/4 A kérdező kommentje:

Dohányzás

A cigaretta öl. Mégis mindenhol dohányoznak az emberek. A dohányzás nem való azoknak, akik hosszú és boldog életre vágynak, mert nagyon káros az egészségre; a megelőzhető halálesetek egyik legfőbb kiváltó oka. A dohányzás még mindig az egyedüli legfontosabb elkerülhető halált okozó tényező a társadalmunkban. A cigaretta az egyik legtöbb hasznot hozó fogyasztási cikk a világon.

Az elmúlt évszázadban 100 millió ember halálát okozta. Évente mintegy 6 millió ember életét követeli. Átlagosan 6 másodpercenként végez 1 emberrel.

Az Egyesült Államokban minden 5. ember halálát a dohányzás okozza. Ebben az országban évente több ember hal meg dohányzás miatt, mint alkoholizmus, illegális kábítószer-fogyasztás, gyilkosság, öngyilkosság, autóbaleset és AIDS következtében együttvéve.

Mielőtt rágyújtasz az első cigire vagy a következőre gondolkodj egy kicsit. Ne légy olyan, mint egy hal, amely ráharap a csalira. Igaz, hogy kap egy falatot, de óriási árat fizet érte!

Egyetlen cigaretta gyorsabb dobogásra készteti a szívet, fokozza a szervezet oxigénigényét. A cigaretta szén-monoxidot is tartalmaz, amely akadályozza az oxigén eljutását a szívbe és más fontos szervekbe. A nikotin összeszűkíti a véredényeket, ezért tovább lassul az oxigénáramlás.

A belélegzett cigarettafüstben lévő részecskéknek több mint a 80 százaléka a szervezetben marad. A cigarettafüst közel 4000 különféle vegyi anyagot ereszt ki a levegőbe. Ezekből 43 rákkeltő hatású. Cianid, benzol, faszesz, acetilén. Nitrogénoxid és szén-monoxid is van benne. Mindkettő mérgező gáz. Kátrányt is tartalmaz, ami a tüdőben és a tüdőhöz vezető légutakban képes megtapadni.

A cigaretta egy ügyesen elkészített termék, mely pontosan annyi nikotint tartalmaz, hogy a fogyasztót egész életén keresztül fogságban tartsa, mielőtt végezne vele. Erős függőséget okozó szer, teljesen hatalmába keríti az embert. 7 másodperc alatt felszívódik a vérkeringésbe. 60 mg nikotin megölhet egy embert. 1 szál cigaretta körülbelül 1 mg nikotint tartalmaz.

Sokan mondják, hogy a cigi megnyugtat, pedig nem igaz. A nikotin éppen stimuláló hatású. Ez a szenvedély kielégítéséből származó megkönnyebbülést jelenti. A dohányos szervezetéből kezd kiürülni a nikotin. A szervezetben nikotinéhség jelentkezik. Ettől válnak az emberek feszültté, ingerlékennyé és csak akkor nyugszanak meg, ha megkapják az újabb nikotin adagjukat.

Az alacsony kátrány- és nikotintartalmú cigaretták még veszélyesebbek lehetnek. A dohányos gyakran mélyebben szívja le a füstöt, hogy hozzájusson a szervezete által követelt nikotinhoz, így a tüdejében több szövetet tesz ki a füst mérgező hatásainak.

A szopogatós- és rágódohány bűzös leheletet, elszíneződött fogakat, száj- és garatrákot és nikotinfüggőséget okozhat. A szájban le nem törölhető fehér foltokat, hámló ínyt és a fogmeder csontszövetének sorvadását okozhatja. Gége-, torok- és nyelőcsőrák is előfordulhat. A fogínyen és az arc belső felén is keletkezhet rák.

A dohányzás szinte minden szervben kárt tesz, valamint növeli a betegségek kialakulásának és az elhalálozásnak a kockázatát.

1995-ig 50 000 tanulmányt végeztek, ami a dohányzás kockázatára utaló bizonyítékokat vette szemügyre. Ezek a bizonyítékok: tüdőrák, szívbetegség, szívroham, mellrák, csökkent hallóképesség, vastagbélrák, asztma, leukémia, sérülések testmozgás közben, szellemi frissesség csökkenése, depresszió, pánikroham, öngyilkosság. Kialakulhat még szájüregi rák, gége-, torok-, nyelőcső-, máj-, hasnyálmirigy-, gyomor-, vékonybél-, húgyhólyag-, vese- és méhnyakrák. Agyérkatasztrófa, krónikus tüdőbetegség, keringési betegség, emésztési fekély, cukorbaj is előfordulhat. Lehet még meddőség, csontritkulás és fertőzés a fülben. Büdös lesz a lehelet, a fogak és ujjak sárgásbarna színűek lesznek. Köhögést, légszomjat okoz. A bőr hamar megöregszik, ráncosabb lesz.

Ahol a szülők dohányoznak, nagyobb valószínűséggel lesz a gyermeknek tüdőgyulladása, hörghurutja. Terhesség alatti dohányzás súlyos következményei: vetélés, halvaszületés, újszülött halála, hirtelencsecsemőhalál-szindróma, alacsony születési súly, koraszülések. A dohányfüst vegyületei rossz hatással vannak a gyermekek tanulási képességeire.

Évente 600 000 ember veszti életét passzív dohányzás miatt. De mi is az a passzív dohányzás? Passzív dohányzásról akkor beszélhetünk, ha valaki dohányfüstöt lélegez be, de nem ő dohányzik. Ez esetenként sokkal károsabb lehet, mint az aktív dohányzás. Egy idős férfi elmondta, hogy a felesége mindig szekálta a dohányzásért. „Még azzal is fenyegetett, hogy ha nem szokom le, nem csókol meg többé. Azt mondtam, hogy az én tüdőmről és az én életemről van szó. De tévedtem. Nem szoktam le. Fogalmam sem volt, hogy az életet, amit az elveszítek az nem az enyém…Az övé.” Szomorúan nézve felesége fényképét hozzáfűzte: Nekem a feleségem volt az életem. A nemdohányzó feleségeknél 35%-kal nagyobb a tüdőrák veszélye, ha a férjük dohányzik.

A társaság részéről jövő nyomás szokott az egyik legfőbb oka lenni annak, amiért a fiatalok rászoknak a cigarettára. Egy 16 éves lány ezt mondta: „Az emberek azt gondolják, hogy a dohányzás menő külsőt kölcsönöz nekik, holott csak az látszik, hogy erőteljesen törekednek erre.” Nem azzal nyered el mások megbecsülését, ha cigaretta lóg a szádban, hanem ha példa leszel beszédben, magaviseletben, szeretetben és erkölcsi tisztaságban. Lloyd Johnston kutató megállapította, hogy azok a tizenévesek, akik dohányoznak, kevésbé vonzóak a másik nem többségének a szemében. Egy nemzetközi dohánygyártó cég egyik dokumentumában ez áll: A mai fiatalokból lesznek a jövő potenciális fogyasztói.

Az első szál cigaretta olyan, mint egy ártalmatlan hógolyó. Az évek folyamán azonban hatalmas lavinává duzzadhat.

2015. dec. 17. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!