Fizika feladatok megoldáában segítesz?


1., 200 m magasságban 180 km/h sebességgel haladó repülőgépről a cél előtt milyen távolságban kell kiejteni a segélycsomagot ahhoz, hogy a célba érhessen? Mekkora a csomag sebessége a földet érés pillanatában? (A közegellenállástól eltekintünk.) (316 m, 80,5 m/s)


2., 1 m magasról mekkora sebességgel kell egy testet vízszintesen elhajítani, hogy 8 m/s sebességgel érjen földet? (6,63 m/s)


3., A falióra nagymutatóján a tengelytól 10 cm-re egy pók ül. Mekkora a kerületi sebessége, szögsebessége, fordulatszáma és centripetális gyorsulása?


4., Egy centrifuga fordulatszáma 1400 1/min, a benne levő zokni 10 cm sugarú pályán mozog.

a) Mekkora a mozgás periódusideje?

b) Mekkora a centripetális gyorsulása?


5., Egy centrifugába helyezett testen a gravitációs gyorsulásnál 500-szor nagyobb centripetális gyorsulást akarunk létrehozni. A centrifuga dobjának átmérője 15 cm. Mekkora legyen a fordulatszáma?


2015. dec. 14. 18:22
 1/2 anonim ***** válasza:

"., 200 m magasságban 180 km/h sebességgel haladó ...."


v=180km/h

v=50m/s

h=200m


mennyi idő alatt esik le?


s=0,5*a*t^2

200=0,5*10*t^2

40=t^2

t=6,32s


ennyi idő alatt a repülőgép

s=v*t

s=6,32*50

s=316m utat tesz meg (meg a csomag is, ezért ennyivel előbb kell ledobni.)


v^2=(10*6,32)^2+50^2 (10*t, mert a g=10, t meg a fentebb számolt adat, 50 meg már meg volt adva, Phitagoras utána)

v=gyök(3994,24+2500)

v=80.58m/s



2., 1 m magasról mekkora sebességgel kell egy testet vízszintesen elhajítani, hogy 8 m/s sebességgel érjen földet? (6,63 m/s)

s=0,5*g*t^2

1=5*t^2

t=gyök(0,2)

t=0,447s Ennyi idő alatt esik le, ezért v (függőleges komponense)

vf=0,447*10

vf=4,47m/s


v^2=Vf^2+vv^2

64=19,98+vv^2

44.01=vv^

vv=6,63m/s


"3., A falióra nagymutatóján a tengelytól 10 cm-re egy pók ül. Mekkora a kerületi sebessége, szögsebessége, fordulatszáma és centripetális gyorsulása? "


v=omega*r

a=v^2/r

r=10cm=0,1m


f=1/60*60

f=1/3600 1/s Ez a fordulatszáma


omega=2*pi*f

omega=3,1415/1800 Ennyi a szögsebessége


v=(3,1415/1800)*0,1 ennyi a kerületi sebessége


a=v^2/0,1 v a fenti érték, számold ki, az 'a' meg a centripetális gyorsulása



"4., Egy centrifuga fordulatszáma 1400 1/min, a benne levő zokni 10 cm sugarú pályán mozog.

a) Mekkora a mozgás periódusideje?

b) Mekkora a centripetális gyorsulása? "


a, kérdés az mennyi idő alatt tesz meg 1 fordulatot. Ezt azért tudod kellene.

1400 fordulat/perc

1400/60 =23,3333333 fordulat per másodperc

akkor 1 fordulatot 1/23,333333s alatt tesz meg, azaz T=0,042s


Ha f=23,3333333,és r=0,1m akkor

v=omega*r

és

omega=2pi*f

v=2pi*f*r

számold ki, tedd be ebbe:

acp=v^2/r


De mint látod éppen ezek fent megmutatják, hogy:


acp=v^2/r

és

acp=omega^2*r


mert:

acp=v^2/r és v=omega*r

acp=omega^2*r^2/r

egyszerűsítéssel ki is jön amit fentebb írtam.

2015. dec. 15. 12:45
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!!:)
2016. jan. 3. 09:38