Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az ismétléses permutációt...

Az ismétléses permutációt valaki meg tudja magyarázni nagyon szájbarágósan?

Figyelt kérdés
Egyszerűen nem értem, hogy miért kell n!/k! műveletet végezni, és megőrülök, mert akárhogyan közelítem meg a dolgot nem értem, hogy mire szolgál az osztás?

2015. dec. 30. 20:06
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mert például az az eset, hogy az egyik ismételt elemet teszed hátulra, a másikat előre, az ugyanaz, mintha fordítva csinálod. Viszont amikor az elemek számának faktoriálisát veszed (n!), akkor ezt a két esetet külön számolod. Ennek a korrigálására kell osztani az ismételt elemek lehetséges sorrendjeivel (k!).


(Amúgy nem

n!/(k1!*k2!*…*km!)

az összes lehetőség száma?)

2015. dec. 30. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A matektanár kedvenc szava: MATEMATIKA

A matektanár egyik kedvenc feladata: Hányféle sorrendben írható le a a fenti szó betűi egymás mellé?


10 betűs szó, 2db M betű, 3db A betű és 2db T betű.


10!/(2!*3!*2!) = 151200 féleképpen.


HF: Ugyanezt csináld meg a KOMBINATORIKA szóval! :)

2015. dec. 31. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A, B, C, D1, D2, D3


Legyen ez 6 különböző elem először. Az összes lehetséges sorrend száma ugye 6!, azaz 720. Ezek közül a D1, D2, D3 elemek összes lehetséges permutációinak a száma 3!, azaz 6.


Ha a D1, D2, D3 ugyanazokat az elemeket jelöli, akkor azon permutációk, amelyek csak a D1, D2, D3 sorrendjében különböznek, ugyanazok.

Pl.

A B C D1 D2 D3

A B C D1 D3 D2

A B C D2 D1 D3

...

Összesen 3!, azaz 6 darab.

Ez a 6 darab permutáció mind A B C D D D, azaz 1 db csupán, ha a D1, D2 és D3 ugyanaz.


De nem csak az A B C D1 D2 D3 permutációra igaz, hogy belőle 6 darab ugyanaz, hanem az A B C D1 D2 D3 minden permutációjára is. Tehát A B C D1 D2 D3 permutációi között minden hatodik ugyanaz, ha D1, D2 és D3 megegyeznek, vagyis index nélkül a D elem 3-szor fordul elő.


Az eredeti 6!-t el kell osztani 3!-sal.


Ugyanez igaz, ha más elemek ismétlődnek, akár többen is.

2015. dec. 31. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a kedves segítséget! Nektek hála kijelenthetem hogy értem ezt a szart, pedig nagyon reménytelen volt!!!
2016. jan. 10. 18:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!