Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt, hogy kell kiszámolni (gömb)?

Ezt, hogy kell kiszámolni (gömb)?

Figyelt kérdés
Egy üres vasgolyó külső sugara R, sűrűsége 7,5 kg/dm3.Tiszta vízben teljesen elmerülve lebeg. Mekkora a belső sugara?

2016. jan. 6. 19:35
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Tudjuk, hogy a vas sűrűsége kb 7,8g/cm^3.

Fogjuk fel az üres vasgolyót két matematikai gömbként, a külsőnek a sugara R, a belsőé r. A golyó tömege a golyóban lévő vas térfogatától függ, (belül üres, vagy ha levegő van benne, annak a tömegét szerintem elhanyagolhatod) ami ennek a két gömbnek a térfogatainak a különbsége, továbbá az egész golyó sűrűsége 7,5kg/dm^3 ami a tömege (7,8g/cm^3 * (Vr-VR)) osztva az egésznek a térfogatával ami a külső gömb térfogata: VR. Ez megad egy függvényt R és r között.


És a minden vízbe mártott test c. mese alapján (:D) a VR által kiszorított víz tömege (VR*ró_víz)-nek meg kell egyeznie a Golyó tömegével, ami pedig 7,8g/cm^3 * (Vr-VR).


Ez az egyenlet csak egy változótól függ, tehát megoldható.


A részleteket nem számolnám ki. A fizikai tartalom szerintem jó, bár 2 éve nem foglalkoztam fizikával, szóval ha valami baromságot mondtam, akkor bocsánat. :D Elképzelhető, hogy lényegesen könnyebben is ki lehet számolni.

2016. jan. 6. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ezt így nem igazán értem.
2016. jan. 6. 20:11
 3/3 Tom Benko ***** válasza:
A vasgolyó egy üres gömb, a vas térfogata a teljes gömb térfogatából kivonva a belső gömböt. Ha teljesen lebeg, akkor a gömbbel azonos térfogatú víz súlya megegyezik a vas súlyával. Ebből megvan a vas térfogata megint. Innen lesz egy egyenleted.
2016. jan. 7. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!