Mennyi p, hogy a következő egyenlet gyökeinek négyzetösszege minimális legyen (lent az egyenlet)?

(x^2)+(2p+1)x+(3/2)(p^2)-2p-4=0

2016. febr. 20. 19:54
 1/9 anonim ***** válasza:
Felirod a megoldóképletet, négyzetösszeget, aztán deriválod...
2016. febr. 20. 20:31
 2/9 anonim ***** válasza:
Kedves Kérdező! Hossza próbálkozás után kérdezem: nincs valami elírva a feladatban?
2016. febr. 20. 20:46
 3/9 anonim ***** válasza:
*hosszas
2016. febr. 20. 22:48
 4/9 anonim ***** válasza:

Kifejezed a négyzetösszeget Viéte-formulákkal:


x1^2+x2^2=(x1+x2)^2-2x1*x2


Azaz


(x1+x2)^2-2x1*x2=(-b/a)^2-2*(c/a)=(-2p-1)^2-2*((3/2)(p^2)-2p-4)


Innen pedig deriválás, szélsőérték vizsgálat


Ha nem tanultatok deriválni, akkor pedig a zárójelfelbontás és rendezés után alakítsd teljes négyzetté, abból meg leolvasható a szélsőérték!


Egyébként p=-4-nek kell kijönnie, ha nem számoltam el

2016. febr. 20. 23:43
 5/9 anonim ***** válasza:
2-es válaszoló, nincs elírva, az előbb oldottam meg :D
2016. febr. 20. 23:44
 6/9 A kérdező kommentje:
Jó...ugyanígy csináltam....felírtam az egyenletet ugyanígy....és rosszul adtam össze :S ...mindig ilyen apróságokon nézem el :@
2016. febr. 21. 10:04
 7/9 anonim ***** válasza:

#5 válaszoló!

Az nem gond, hogy p=-4 -nél nincs valós gyöke az egyenletnek? (Két komplex gyökének összege a -7)

2016. febr. 21. 10:19
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem volt kikötés, hogy "x eleme R" :D


De jogos amit mondasz, valószínű hogy ez középiskolai feladat, tehát a komplex gyökök nem játszanak

2016. febr. 21. 14:44
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez esetben szükséges egy diszkrimináns vizsgálat is
2016. febr. 21. 14:46