Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Jó helyesírók! Tízparancsolat...

Jó helyesírók! Tízparancsolat vagy tízparancsolat?

Figyelt kérdés

Hogy írnátok ezt? kis vagy nagy kezdőbetűvel?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2016. febr. 28. 20:04
 1/6 anonim ***** válasza:
80%

Szerintem Tízparancsolat.

Nem a vallásos tisztelet miatt, hanem azért, mert csak egy volt belőle.

2016. febr. 28. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Én is nagybetűvel írnám, de az Osirisban kisbetűvel van. :(

Ezt találtam:

[link]

2016. febr. 28. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Hát ez végülis felfogható egy szövegnek a címeként szerintem. Azt hiszem, én is nagy betűvel írnám. (De mostanában nem foglalkoztam nyelvtannal.)
2016. febr. 28. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BringaManó ***** válasza:

"azért, mert csak egy volt belőle"


Ó, igen... Nagyon jó, hogy írtad, mert óriási félreértés: valóban sokszor emiatt gondolják azt, hogy nagybetűs valami – de szó sincs erről: attól, hogy valamiből egy van, még nem tulajdonnév, és attól, hogy valami tulajdonnév, még nem egy van belőle.


----


"ez végül is felfogható egy szövegnek a címeként"


A tízparancsolatnak ez nem címe. (Persze a fantáziánk megengedné, hogy oda volt írva fölé, esetleg az alján még Isten alá is írta, keltezés, P. H. ... Bocsánat, nem gúnyolódás, csak vicc. ;-)

De a kőtábláknak ez nem címe. Ha valami másnak ez a címe, akkor nagybetűs, pl. a filmcím:

[link]

[link]


(Esetleg az eredetire utalva is lehet naggyal írni – hiszen mindent lehet... –, spec. körülmények miatt, de a "hivatalos" válasz az, hogy kisbetűs.)

2016. febr. 29. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nyilvánvaló, BuciMaci, hogy "hivatalosan" igazad van.

Akkor viszont itt a másik kérdés: miért "tízparancsolat" és nem tíz parancsolat, hiszen nem ötalmát ettem, hanem öt almát, nem tízujj van a két kezemen, hanem tíz ujj.

Néhány kivételtől eltekintve (ötéves, háromszög stb., amelyek más nyelvtani szabályok szerint működnek), semmi nem indokolja ennek a két szónak az egybeírásáát, hacsak az nem, hogy ez egy név. Vagy egy cím, ahogy tetszik.

Miért?

2016. febr. 29. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:

a "hivatalosan-t" nem úgy értem, hogy azért, mert így van a szótárban, hanem azért, mert a rendszernek is ez felel meg.


miért egybe: na az viszont már rendhagyó, nyilván hagyomány alapján van így, annyi baj legyen.


egyébként én is azt hittem elsőre, hogy különírandó, és beugrató kérdés (vö. "hogy írjuk az USA fővárosának nevét, [nyújork] vagy [nújork]?" ;-), úgyhogy meg kellett néznem nekem is. :-)

2016. febr. 29. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!