Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mi a megoldás ebben a labor...

Mi a megoldás ebben a labor gyakorlatos feladatban? (ált. Kém. )

Figyelt kérdés

Nem igazán èrtem...feladat:

A víz sűrűsège 1g/cm³. Ha 25cm³ tèrfogatú minta sűrűsègèt határozza meg,milyen pontossággal (hány èrtèkes jeggyel :1,0g/cm³;1,00g/cm³..stb) adja meg az eredmènyt ha

a, analitikai mèrleget èy egy 25ml-es kètjelű pipettát használt

b,táramèrlehet ès 2jelűpipettát

C,analtikai m. ès mèrőhengert

D, táram. Ès mèrőheng.

E,piknomètert ès analitikai m. Használt



2016. febr. 28. 22:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Én azt ugyan nem tanultam, hogy melyik eszköz milyen pontossággal mér, de egy helyes szemléletet át tudok adni, illetve leírhatom én hogy csinálnám.


Szokták mondani, hogy egy csorda haladása olyan gyors, mint amilyen a leglassabb egyed sebessége. Hasonló itt is a helyzet: egy eredmény annyira lesz pontos, mint a legpontatlanabb mérés. A sűrűség az ugye m/V, tehát tömeget és térfogatot kell lemérnem. De hiába mérem ki a tömeget hiper-szuper analitikai precíziós mérleggel, ha a térfogatot meg gagyi módszerrel mérem, akkor teljesen bizonytalan lesz az így számított sűrűség.


a) az analitikai mérleg 3 tizedesjegyig pontos, a kétjelű pipetta szerintem kettőig, így a kapott sűrűséget is két tizedesig adnám meg.

b) Táramérlegből többféle van, általában tudnak két jegyig pontosan mérni, de ha biztosra akarunk menni, olvassuk le a címkéjén a hibahatárt. Ha tud 2 tizedest mérni akkor a sűrűség megadható 2 tizedesjegyre.

c) a mérőhenger a legpontatlanabb térfogatmérő eszköz. Ha 25ml-es jelig töltöm, az 22-28-ig bármi lehet. Ha azt mondom hogy egészre kerekítsük a sűrűséget (0 tizedesjegy), akkor már így is túl jóindulatú voltam :D (ha valakitől ezt a c. módszert látom, hogy ezt csinálja a való életben, rögtön előítéletem támad és megkérdőjelezem a szaktudását. Ez olyan mintha egy kör kerületét akarnád megmondani, és ránézel, hogy "hát a sugara úgy nagyjából 30 cm kb", majd ezt beszorzod kettővel meg 3,1415926-tal. Tehát hogy így minek?)

d) Megint, a mérőhenger miatt én egészre kerekíteném.

e) A piknométer az azért eléggé pontos. Ez az egyetlen eset, ahol talán megkockáztatnám a 3 tizedes pontosságát a sűrűségnek.

2016. febr. 29. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Korrigálom magamat, azóta utánanéztem, a pipetták általában 1 tizedes pontosságúak. Emiatt az a-b. pontokat 1 tizedesjegyre adnám meg, a c-d. marad egész és az e. továbbra is a legpontosabb, de mivel eddig mindegyik 0/1 tizedes volt, ezért legyen az e. is csak 2, még így is ő a legpontosabb.
2016. febr. 29. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Hát igen , kicsit bezavart hogy 2 különböző pontosságú eszköz .

De Nagyon korrekt válasz. Köszönöm szépen !!::))

2016. febr. 29. 00:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!