Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egy etén-propén-h2 gázelegyet...

Egy etén-propén-h2 gázelegyet platinakatalizátorral hozunk érintkezésbe. A gázelegy térfogata -30%-al csökken és a keletkezett gázelegy normál sűrűsége 701,2 g/m3. Mi a kiindulási gázelegy V/V%-os összetétele?

Figyelt kérdés

Én kezdetnek vettem 1 dm3 gázelegyet, ebben x mol C2H4

y mol C3H6

1-x-y mol H2 van.

A keletkezett gázelegy térfogata 0,7 dm3. A sűrűséget elosztva ezerrel majd ezt megszorozva a normál állapottal (22.41 dm3/mol) megkapjuk a keletkezett gázelegy átl. moláris tömegét: 15,7 g/mol.


Felírjuk a két egyenletet:


C2H4 + H2 = C2H6



C3H6 + H2 = C3H8


A moláris tömegből tudjuk,hogy H2 van feleslegben,emellett van még a gázelegyben C3H8 és C2H6.


C2H4 + H2 = C2H6

K x 1-x-y -

Á x x x

V - 1-2x-y x


C3H6 + H2 = C3H8

K y 1-x-y -

Á y y y

V - 1-x-2y y


Tehát az elegyben van: C3H8: y dm3

C2H6: x dm3

H2: (1-x-2y)+(1-2x-y)=2-3x-3y

Erre felírhatunk egy egyenletet: x+y+2-3x-3y=0.7

-2x-2y=-1.3

És felírhatunk a moláris tömegre is:

30*x + 44*y+2*(2-3x-3y) / x+y+2-3x-3y = 15.7


Elvileg a kettő egyenletből ki kellene jönnie a jó megoldásnak,de nekem y-ra mínusz érték jön ki. A megoldókulcs a keletkezett gázelegyben lévő hidrogénra ezt írta fel: 1-x-y - (x+y)


Nem értem,hogy az én megoldásom,ahol összeadtam a két feleslegben maradt h2-t az miért nem jó? Valaki elmagyarázná? Nagyon hálás lennék.



2016. márc. 15. 03:02
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez a feladat honnan van?
2016. márc. 15. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Jól indultál el, bár szerencsésebb lett volna nem 1 dm^3, hanem 1 mol gázelegyet venned. (Kiinduláskor nem volt megadva a gáz állapota, a végtermék pedig normál állapotú volt.)

A megoldókulcs jól adja meg a keletkezett gázelegyben lévő hidrogén anyagmennyiségét. A kiindulási 1 mol elegyedben x mol etén, y mol propén és 1-x-y mol hidrogén volt, ahogy írtad is. Az x mol etén x mol hidrogénnel, az y mol propén y mol hidrogénnel fog elreagálni, azaz a kiindulási hidrogén anyagmennyisége (x+y)-al fog csökkenni. Így a reakció végén a hidrogénből marad: (1-x-y)-(x+y). A levezetésedbe annyi hiba csúszott, hogy az 1-x-y mol hidrogént duplán vetted figyelembe a kiinduláskor.

2016. márc. 15. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Jah,ha van lehetőséged vegyél inkább 1 mol-t és azzal számolj,mert azzal egyszerűbb. Végül is n/n% = V/V%
2016. márc. 15. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi,értem már :) Amúgy ötösöm lesz kémiából FGY.
2016. márc. 15. 18:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!