Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell kiszámolni a követke...

Hogy kell kiszámolni a következő egyenletrendszert?

Figyelt kérdés

2x + 2y + 2z = 50,00

a CO2-ra: 2y + z = 30,00

a tömegre: 56,08x + 146,3y + 84,31z = 2586 (mg!)

– Az egyenletrendszer megoldása:

x = 4,985; y = 9,985; z = 10,015


Megköszönném, ha valaki levezetné nekem!


2016. ápr. 23. 20:20
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Lépés: Az első egyenletből kifejezed z értékét, ekkor ő még függ x,y-tól, azaz z1(x,y).


2. Lépés: Az első egyenletből kifejezett z1(x,y)-ont beírod a 2. és a 3. egyenletbe is. Ekkor a 2. és a 3. egyenletben csak x és y lesz, azaz alakjuk


2. egyenlet: a*x+b*y=konst_1

3. egyenlet: c*x+d*y=konst_2.


3. Lépés:

Kifejezed mindkettőből az y-ont, majd egyenlővé teszed őket, így az egyenletben már csak x fog maradni. Kifejezed az x-et.


4. Lépés: a 2.lépésben leírt 2. és 3. egyenlet valamelyikébe beírod azt az x-et amit kaptál. Ekkor abban már csak y lesz, azt kifejezed.

Bármelyik egyenletbe is irod be, y-ra ugyanazt kell kapni! (Ez egy jó ellenőrzési pont lehet, hogy nincs-e elszámolás valahol).


5. Lépés: Az eredeti 3 egyenlet valamelyikébe beírod a kapott x-et és y-ont, így abban már csak z lesz. Kifejezed z -ét abból. Bármelyikből is számolsz, ugyanazt kell kapni z-re. (második ellenőrzési pont).


Remélem érthető. Van más módszer is (pl. Gauss-elimináció, bázisváltási-módszer, Cramer-szabály, stb.) de most ezekbe nem mennék bele.

2016. ápr. 24. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi, sajnos a matekom annyira nem jó, így annyira nem is értem...

Ha van időd le tudod írni a képletekkel? Úgy jobban felfogja az agyam.

Emelt kémia érettségim lesz és már csak ezek az egyenletek amik elválasztanak a max pontos feladatoktól.

2016. ápr. 24. 10:14
 3/5 anonim ***** válasza:

Leírtam lépésenként mit kell csinálni. Érteni nem kell, mert az messze vezetne, ez egy mechanikus számolás amit leírtam.

Tessék lépésről lépésre haladni, ha valami nem megy, mondd meg hol akadtál el.


Megj: Egyes újtipusú számológépek automatikusan megoldanak ilyen lineáris algebrai rendszereket.

2016. ápr. 24. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Nem értem mi az a konst... :/
2016. ápr. 24. 20:28
 5/5 anonim ***** válasza:
konstans szám, állandó.
2016. ápr. 24. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!