Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nagy bajban vagyok. Segíteni...

Csillagfény5885 kérdése:

Nagy bajban vagyok. Segíteni valaki?

Figyelt kérdés

A Légy Jó Mindhalálig című regényből kell olvasónaplót írni. Elolvastam a könyvet de nem tudom meg csinálni a feladatokat, és a családom sem tud segíteni.


A régi és a mai iskola összehasonlítása:

Az iskola épülete

Tantárgyak

Tanárok

Iskolai felszerelések,eszközök

Diákok viselkedése, beszéde

Óraközi szszünetek

Kötelességek, házirend alapján

Ruházat, öltözködés


Előre is köszönöm



#Légy.jó.mindhalàlig.olvasónapló.
2016. aug. 5. 11:49
 1/6 anonim ***** válasza:

Van ilyen rövidített verzió olvasd el


ennyire ne legyél lusta



Miért nem olvasod ki?


Szeptemberig van idő

2016. aug. 5. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
ja bocs most látom olvastad akkor miért nem tudod megoldani?
2016. aug. 5. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szia !

Nagyon sok kérdésre válaszoltam itt, a házi feladat kérdéseknél a művel kapcsolatban, próbáld megkeresni !

Ha beírod a Google keresőbe a kérdést, biztosan sok válasz jön, természetesen másoké is, akik segítettek korábban.


A regény 1892.-ben játszódik, tehát több, mint száz évvel ezelőtt !

Az akkori gimnáziumokba még csak fiúk jártak.

A főhős, Nyilas Misi úgynevezett "kisgimnazista" volt, csupán 12-13 éves.

Voltak "öreg diákok" is, akik a felsőbb osztályokba jártak.

A debreceni gimnázium a Református Egyház által fenntartott, tehát nem állami, hanem egyházi intézmény volt. Autonómiával, azaz önrendelkezési joggal rendelkezett.

Világi és paptanárok is tanítottak.

Hárman ültek egy padban.

A legelső sorokban a jó tanulók, hátrébb a gyengébbek foglaltak helyet.

Tandíjkötelesek voltak a gimnáziumok, csak néhányan járhattak olyan diákok, akik tehetségük miatt, és mert szegények voltak és nem tudtak fizetni tandíjat, bekerülhettek ide. Misi is ilyen tehetséges, kiemelkedő képességű, szorgalmas diák volt.

Délelőtt és délután is voltak órák.

Közben ebéd, a kollégistáknak a menzán.

Nem tudom, Te hogyan ítélted meg, amikor olvastad, szerintem sokkal szigorúbb volt a bánásmód, a követelmények teljesítésével kapcsolatos elvárás.

Nagyobb fegyelem, az előírások, a szabályok sokkal szigorúbb betartása kötelező volt.

Tisztelettudóan kellett viselkedni, semmilyen kihágást nem engedtek, megtorolták, büntetés járt érte.

2016. aug. 5. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget
2016. aug. 5. 13:16
 5/6 anonim ***** válasza:

Az iskola Debrecen központjában van, a Nagytemplom közelében.

Egy nagy, régi, szürke, négyszögletes alakú épület, egy belső udvart zár közre a kollégium épületével együtt.


Tantárgyak:

matematika /számtan-mértan/

magyar irodalom és nyelvtan

latin nyelv

történelem

földrajz

vallás /hittan/

ének /vallási énekeket tanultak/

rajz

testnevelés

Tanárok:

Gyéres tanár úr, ő az osztályfőnöke Misinek, latint tanít

Öreg Názó földrajtanár

Valkay tanár úr, vallástanár

Báthori számtantanár

Cspknyai énektanár

Sarkadi rajztanár

Szűts Istók tornatanár


Igazgató, nem tanítja Misit

pedellus, iskolaszolga

2016. aug. 6. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A diákok viselkedése:

Gúnyverset írtak például a tanáraikról:

"Gyéres, Báthori, Sarkadi, három büdös gigerli"

A gigerli szó magyarázata: az a férfi, aki túlságosan nagy gondot fordít a külsejére, ami már feltűnő.

Csínytevéseket is elkövettek: például, amikor Orczy Vilmos ráveszi Nyilas Misit, hogy szökjenek ki az iskolából és lessék meg latin tanárukat, Gyéres tanár urat, aki nem érkezett meg pontosan a 8 órai kezdésre.

Ezért büntetést is kapnak, mert a tanár észreveszi őket.

A büntetés egy-egy magyar mondat lefordítása latin nyelvre.

Földrajz tanáruk, az öreg Názó egy nagyon idős, már kissé feledékeny, szenilisnek is mondjuk, ha ismered a szót.

Vele sokat "szemtelenkednek", a diákok, állandóan beleszólnak, belebeszélnek az óra menetébe, zavarva azt.

Ezzel teljesen elterelik az idős tanár gondolatait, a földrajz tantárgytól eltérő irányba halad ezután a foglalkozás.

Názó tanár úr nagy tudású, művelt ember, így is sok érdekes téma, tudnivaló kerül bele a földrajz anyagba, ásatásokról, a magyarok őstörténetéről.

Az osztályzással kapcsolatos elégedetlenség is megjelenik a történetben, éppen ezen az órán.

Fiúkról lévén szó, a verekedés is jelen van az iskolában, még az amúgy csendes, félénk Misi is belekeveredik néha.

A kollégiumban, ahol Misi lakik is történnek említésre méltó események a diákok viselkedésével kapcsolatban.

Például a pakk, csomag története ilyen.

A falánk, "haspók" Böszörményi és még néhány diák felbontja Misi otthonról kapott csomagját, s mire ő visszaérkezik a tanításról, gyakorlatilag felfalják a tartalmát.

Böszörményi még a cipőkenőcsöt is kenyérre keni és megeszi.

Emiatt sokáig nevetség tárgya lesz az iskolában.

Az erőszakosság, a nagyobbnak a kisebb, gyengébb feletti uralma is jelen van .

Böszörményi, Misi szobatársa elkéri a kármint /piros/ gombfestéket, amire Misi nagyon vigyáz.

A kis Nyilas pedig nem meri tőle visszakérni, mert fél tőle.

Misi szobatársa Nagy úr, egy nyolcadikos diák.

Ő figyel a kisebbekre, így Misire is, együtt érez vele látja, hogy kevés a zsebpénze, ezért eddigi munkáját ajánlja fel neki.

Pósalaky úrnál kell felolvasni minden délután, amivel Misi pénzt tud keresni.

Sokan beszélnek tájszólással, szokatlan szófordulatokat használnak, hiszen vidéki, falusi gyerekek is járnak a gimnáziumba.

Már említettem, a regény több, mint száz évvel ezelőtt íródott, így természetes is, hogy a nyelvhasználat sokban eltér a maitól.

2016. aug. 10. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!