Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kéne segítség a Légy jó...

Kéne segítség a Légy jó mindhalálig regényből! (? )

Figyelt kérdés

Ezek a feladatok:

- Részletesen jellemezd a főhöst

- Írj a főhős és a többi szereplő viszonyáról

- Térj ki az író stílusára


És olvastam hogy a műfaja társadalmi regény is (a wikipédia szerint). Ez mennyire igaz?



2016. aug. 20. 12:09
 1/1 Daidaimaru válasza:

Mi idén vettük (előző tanévben ) vettük ezt a könyvet .

Főhős jellemzése :

- apja ácsként dolgozott

- volt 4 kis testvére

- példaképe nagyapja volt : Isaák Gézát

- A fizikailag gyenge, apró termetű gyermek az eszével tekintélyt vívott ki magának diáktársai előtt, tudásáért, szorgalmáért, szerénységéért a tanárai is kedvelték

- szeretett olvasni , féltett kincse egy Csokonai - kötet volt

- középiskolás évei elején Törökéknél volt albérletben

- példás tanulmányi eredményei miatt ingyenes tanuló volt

- Az osztályában a két legjobb barátja:Orczy Vilmos,Gimesi Lajos

- pénzért naponta felolvasott (17 és 18 óra között) a vak Pósalaky úrnak, és osztálytársát, Doroghy Sanyikát, egy debreceni dzsentri família gyermekét tanította számtanra és latinra

- Egy ízben Pósalaky bácsi pénzt bízott rá, hogy tegye meg a lutrin. Az elismervényt (a reskontót) azonban - egy Törökéknél tett látogatása közben - János úrfinál felejtette. A ficsúr a megtekintésre átvett szelvényt nem adta vissza a feledékeny Misinek, aki ezután nem emlékezett arra, hogy hová tette a reskontót. A zárkózott, félénk gyermek nem tudta, hogy mitévő legyen, sokáig nem merte felfedni a titkát még a barátai előtt sem. A lutrira megtett számok közül négyet kihúztak, a nyereményt egy titokzatos alak (Török János) felvette. A titkolózás az erkölcsileg érett, becsületes, egyenes jellemű kisfiút - kezdetben - apró - később nagyobb - hazugságokra kényszerítette. Misi akaratlanul a felnőttek (Doroghy Bella és Török János) szerelmi kapcsolatába is belekeveredett, később ezt is a kisfiú „bűnéül” rótták fel.

-A regény végén Misi tanári bíróság elé került,ahol a vésztörvényszék rosszindulatú vádjaival összezúzta volna a kis gyanúsítottat, ha meg nem jelenik Isaák Géza, aki érvényt szerzett az igazságnak.

-Misi kegyetlenül szembekerült az emberi hitványsággal, a hatalom irgalmatlanságával. Bár kiúttalannak tűnő helyzetbe került, mégsem tört össze, továbbra is hitt az emberekben, megacélozódott benne a szándék, hogy ő jó lesz, és másokat is arra fog tanítani, hogy legyenek jók mindhalálig.

(Régebben ha jól tudom én is ezeket wikipédiáról néztem le XP )

az előbbiekből nagyjából kilehet szűrni a viszonyokat, a 3. at meg nem tom :/

2016. aug. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!