Teljes indukciós házi feladat (? )


Sziasztok emelt matekra kellene a következő bizonyítás, ilyen feladatot még nem csináltunk, emiatt nem igazán tudom, hogy hogyan kellene nekiállni. Teljes indukciót kell használni, valaki le tudná írni lépésről lépésre a megoldást?


(1/2)*(3/4)*...*(2n-1)/(2n)>1/(2*sqrt n)


2016. szept. 21. 18:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Először is vizsgáljuk meg, hogy n=1-re igaz-e:

(1/2)*(3/4)*...*1/2 > 1/2

Mivel látszik, hogy a bal oldal nem nagyobb, mint 1/2, ezért már meg is dőlt, az állítás hamis.

2016. szept. 21. 18:14
 2/4 A kérdező kommentje:
Elnézést, elfelejtettem a kikötést, n>1
2016. szept. 21. 18:16
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha n=2, akkor


bal oldal: 1/2*3/4=3/8

jobb oldal: 1/(2*gyök(2))


Az a kérdés, hogy 3/8>1/(2*gyök(2)) igaz-e. Emeljük négyzetre mindkét oldalt:


9/64>1/8=8/64, tehát igaz.


Tegyük fel, hogy n-ig igaz, nézzük meg, mi a helyzet, n+1 esetén, vagyis


[(1/2)*(3/4)*...*(2n-1)/(2n)]*(2n+1)/(2n+2)>1/(2*gyök(n+1))


A []-ben található résztől tudjuk az indukciós feltevés miatt, hogy az nagyobb, mint 1/(2*gyök(n)); ha ezt beírjuk a helyére, majd az így kapott kifejezésre belátjuk, hogy arra igaz, akkor az eredetire is igaz lesz. Tehát


1/(2*gyök(n))*(2n+1)/(2n+2)>1/(2*gyök(n+1))


Mindkét oldalt négyzetre emeljük:


1/(4n)*(2n+1)^2/(2n+2)^2>1/(4n+4)


Ezt már elemi módszerekkel könnyen meg tudjuk oldani, így, hogy neked is legyen vele munkád, vezesd le WolframAlphával kiíratjuk, hogy milyen n-ekre igaz ez:


[link]


Nekünk az a rész kell, hogy n>0.


Tehát az egyenlőtlenség minden n>=2-re igaz lesz.

2016. szept. 21. 18:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :)
2016. szept. 21. 18:48