Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt a Boole-algebra kifejezést...

Ezt a Boole-algebra kifejezést hogy lehet erre a diszjunktív normál formára hozni?

Figyelt kérdés

A feladat:

(P || Q || R) && (~P || ~Q)

Wolfram-Apha-ba beírtam, itt látom a megoldást is, de nem tudok rájönni, hogy miért:

[link]


Nekem ez jön ki:

(P && ~Q) || (Q && ~P) || (R && ~P) || (R && ~Q)


Gondolom ez is jó, de nem értem, hogy ezt hogy lehetne tovább egyszerűsíteni, hogy az jöjjön ki ami a linkelt oldalon van.


(P && ~Q) || (Q && ~P) || (~Q && R)



#algebra #Boole #normálforma #diszjunkció #normál forma #konjunktív
2016. okt. 2. 14:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Én nem tudok jobbat, mint hogy mindet kibővíted a harmadik változóra és aztán egyszerűsítesz:

[(P && ~Q && R) || (P && ~Q && ~R)] || [(~P && Q && R) || (~P && Q && ~R)] || [(~P && Q && R) || (~P && ~Q && R)] || [(P && ~Q && R) || (P && ~Q && ~R)] =

= [(P && ~Q && R) || (P && ~Q && ~R)] || [(~P && Q && R) || (~P && Q && ~R)] || (~P && ~Q && R)

= (P && ~Q) || (~P && Q) || (~P && ~Q && R)


A (~P && ~Q && R) tetszés szerint (R && ~P) vagy (R && ~Q) -vel helyettesítheted.

2016. okt. 2. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 bongolo ***** válasza:

A tiéd is jó, a wolframos eredmény is jó, meg még ez is jó lenne:

(P ∧ ¬ Q) ∨ (Q ∧ ¬ P) ∨ (R ∧ ¬ P)


Az elejét még te is így csináltad:

[A] = (P ∨ Q) ∧ (¬ P ∨ ¬ Q) = (P ∧ ¬ Q) ∨ (Q ∧ ¬ P)


(A teljes kifejezés az [A] ∨ [B] lesz.)


A folytatásban ([B] = R ∧ (¬ P ∨ ¬ Q)) viszont kicsit trükközni kell:

¬ P ∨ ¬ Q = ((¬ P ∧ Q) ∨ (¬ P ∧ ¬ Q)) ∨ ((P ∧ ¬ Q) ∨ (¬ P ∧ ¬ Q))

= (¬ P ∧ Q) ∨ (¬ P ∧ ¬ Q) ∨ (P ∧ ¬ Q)

Amit kétféleképpen is lehet egyszerűsíteni; vagy az első kettőt, vagy az utolsó kettőt vonjuk össze:

1) = ¬ P ∨ (P ∧ ¬ Q)

2) = (¬ P ∨ Q) ∨ ¬ Q

Az R-et is bevonva:

1) (R ∧ ¬ P) ∨ (R ∧ P ∧ ¬ Q)

2) (R ∧ ¬ Q) ∨ (R ∧ ¬ P ∧ Q)


Na most ezeknél a 3-tagos kifejezések simán kiesnek az [A]-ban lévő 1) (P ∧ ¬ Q) illetve a 2) (Q ∧ ¬ P) miatt, hisz:

1) (P ∧ ¬ Q) ∨ (R ∧ P ∧ ¬ Q) = (P ∧ ¬ Q)

2) (Q ∧ ¬ P) v (R ∧ ¬ P ∧ Q) = (Q ∧ ¬ P)

Így [B]-ből vagy az 1) (R ∧ ¬ P), vagy a 2) (R ∧ ¬ Q) marad.

2016. okt. 2. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!