Kombinatorika help pls!?

Figyelt kérdés

Ezt valaki légyszi magyarázza el nekem! :

11 csoportnak kell feladatot adnom. Ha 3-féle feladatot találtam ki, és ezeket 4, 4, illetve 3 csoportnak szeretném feladni, hányféleképpen oszthatom ki, hogy ki melyiket kapja? Mennyi a valószínűsége, hogy ti éppen a másodikat kapjátok?


Köszi!



2016. okt. 3. 19:01
 1/1 bongolo ***** válasza:

Válasszunk ki 4 embert, ők kapják az első feladatot. Ezt (11 alatt 4) féleképpen lehet.

Aztán a maradék 7 emberből válasszunk ki 4-et, ők kapják a második feladatot. Ez (7 alatt 4) féleképpen megy.

A maradék 3 embernek már tuti a harmadik feladat jut, ezt csak egyféleképpen lehet.

Összesen tehát (11 alatt 4)·(7 alatt 4) lehetőség van.


Persze lehetett volna úgy is, hogy először 3 embert választunk ki a harmadik feladathoz, ez (11 alatt 3), utána négyet mondjuk az elsőhöz, ami (8 alatt 4), és a második lesz a maradék 4 ember. Vagy úgy is, hogy ... stb. Végeredményben mindegyik szorzat ugyanannyi lesz, mindegy, milyen sorrendben osztjuk szét.


A kérdés második része meg: van összesen 11 ember, ez az összes lehetőségek száma. A kedvező pedig az, ha beleesek abba a 4-be, akik a második feladatot kapják. Ez tehát 4/11 valószínűség.

Ha zavar az, hogy ebben a számolásban nincs benne, hogy kik is kapják a második feladatot, akkor számolhatsz kicsit bonyolultabban is:

- Összes eset száma: (11 alatt 4) lehetőség van arra, hogy kik kapják a második feladatot

- Kedvező esetek száma: Én vagyok az egyik, és még (10 alatt 3) módon 3 másik ember.

Ennek a kettőnek a hányadosa (10·9·8 / 1·2·3) / (11·10·9·8 / 1·2·3·4) ami egyszerűsítve szintén 4/11

2016. okt. 3. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!