Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS! Letudná nekem valaki...

SOS! Letudná nekem valaki vezetni a következő kémiai feladatokat?

Figyelt kérdés

1.Hány cm3 4,39%(m/m)-os HCL oldat szükséges 500cm3 0,100 mol/dm3 koncentrációjú oldat készítéséhez? Sűrűség: 1,020g/dm3, Mr(HCL)=36,46g/mol


2.Mennyi a sűrűsége a 10,12%(m/m)-os HNO3 oldatnak, ha koncentrációja 1,694mol/dm3? Mr= 63,02g/mol


3.20,00 cm3 100,00 g/ dm3 koncentrációjú NaOH oldatot 400cm3-re hígítunk. Hány cm3 0,020 mol/dm3 koncentrációjú sósavoldat szükséges az így kapott NaOH oldat 10cm3-ének közömbösítéséhez? Mr= 40g/mol


4.Összeöntünk 100cm 2,164 %(m/m)-os (sűrűség= 1,010g/cm3) HNO3 oldatot és 150 cm 31,51g/dm3 koncentrációjú HNO3 oldatot. Mennyi a keletkezett oldat mol/dm3 kifejezett koncentrációja? Mr=63,02g/mol


Előre is köszönöm!


2016. nov. 17. 12:47
 1/3 Arp Du ***** válasza:

1. 500 cm3= 500/1000 dm3= 0,5 dm3

0,5dm3 *0,1mol/dm3=0,05 mol HCl mennyiség

ennek tömege: 0,05 mol *Mr= 0,05 *36,46= 1,823 g

ugyanennyi HCl-t tartalmazó, 4,39%(m/m)-os oldat tömege: 1,823 g/0,0439 = 41,53 g

ennek térfogata cm3?

a sűrűség jól van megadva? mert a víz sűrűsége kb. 1,020g/CM3 ezzel számolva

térfogat=tömeg/sűrűség= 41,53g /1,02 g/cm3= 40,72 cm3 (a megadott sűrűséggel az eredmény 1000x ennyi)


2. koncentráció: 1 dm3-ben van 1,694 mol HNO3

1dm3-ben HNO3 tömege: 1,694mol *Mr= 106,76 g

1dm3 oldat tömege: 106,76/0,1012=1055 g

sűrűség: 1055 g/dm3


3. 100 g/dm3= 0,1 g/cm3

20 cm3 *0,1g/cm3= 2 g NaOH van oldatban (ennyi lesz 400 cm3-ben is)

400cm3-ből 10cm3-t vesznek, ebben 40x kevesebb NaOH van 2/40=0,05 g, ez 0,05g /40g/mol= 0,00125mol

közömbösítéshez 0,00125mol HCl kell,

térfogata: 0,00125mol /0,02mol/dm3= 0,0625 dm3= 62,5 cm3


4. koncentráció mol/dm3

100cm3 tömege a sűrűséggel: 100cm3* 1,01g/cm3= 101g ennek 2,164%-a: 2,19g HNO3 ->2,19g /63,02g/mol= 0,035mol

a második:150cm3* 0,03151g/cm3= 4,73g -> 4,73g /63,02g/mol= 0,075mol

összesen 0,035+0,075= 0,11mol HNO3

összes térfogat: 100+150= 250cm3 =0,25dm3

2016. nov. 17. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Arp Du ***** válasza:
*a vége koncentráció: 0,11mol/0,25dm3= 0,44 mol/dm3
2016. nov. 17. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a fáradozásod!
2016. nov. 17. 16:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2021, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info@gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!