a, Egy gép árát 40%-al megemelték,így 42.000Ft-ba került. Mennyi volt a gép ára az áremelés előtt?

b, A bevételre 30% az adókulcs. Mekkora összeg szerepeljen a számlán,ha tisztán 25.000Ft szeretnék kapni?

c, Bevételünk: 30% adó | 10% egyéb levonás. Mennyit vontak le külön-külön,ha a tiszta jövedelmünk 600.000Ft?


2016. dec. 1. 14:48
 1/2 anonim válasza:
56%
Nem azért adtam a házifeladatot hogy más oldja meg helyetted! Üdv: Matek tanárod
2016. dec. 1. 14:56
 2/2 anonim ***** válasza:

a) Tegyük fel, hogy x Ft volt az ára, ezt emelték 40%-kal, vagyis x*40/100=0,4x-szel, így


x+0,4x=42000 |összevonás

1,4x=42000 |:1,4

x=30000, tehát a gép eredetileg 30000 forintba kerül.


b) Ha x forint volt a bevételünk, akkor ennek a 30%-a, vagyis x*30/100=0,3x megy el adóra, ezután 25000 forintot szeretnénk, hogy maradna, így


x-0,3x=25000 |összevonás

0,7x=25000 |:0,7

x=~35714,29, de mivel x egész, és szeretnénk, ha 25000 maradna, ezért felfelé kerekítünk, így


x=35715 forintnak kell lennie a bevételnek.


c) Összesen 40%-ot vontak le az x forintunkból, így az előzőek alapján


x-0,4x=600000 |összevonás

0,6x=600000 |:0,6

x=1000000, tehát ebből levonják a 30%-át, vagyis 300000 forintot adónak, 10%-át, vagyis 100000 forintot egyéb járulékra, így marad 600000 forint, ennyinek is kell lennie.

2016. dec. 1. 15:01