Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy kell kiszámolni a tehetet...

Hogy kell kiszámolni a tehetetlenségi nyomatékát?

Figyelt kérdés

Van egy gémeskutunk, tehát egy tömör henger rögzítve, rá van tekerve egy kötél, a kötél végén m tömegü súly. Ha leesik a súly, elkezdi forgatni a hengert. Teh. nyom. a forgástengelyre nézve?


Nagyon hálás lennék.



#tehetetlenséginyomaték
2017. febr. 5. 00:52
 1/4 A kérdező kommentje:
Tkp egy jojó, csak a szabad vége egy hengerre van rátekerve.
2017. febr. 5. 02:41
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Láttál te már gémeskutat?
2017. febr. 5. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!

A gémeskút nem ilyen. Annak van tartóoszlopa, gémje, ellensúlya és "ostornyele" (ennél fogva húzzák a vizet)


A te kutad közönséges vagy mezei kerekeskút.


Kérdésedre válaszolva a tehetelenségi nyomatékot a homogén test térfogatán alkalmazott következő integrál kifejezés adja

Deta (tehetelenégi nyomaték) = térvogati integrál(r2*m) dm


ahol m a dm tömegpont tömege,

r a dm tömegpont távolsága a forgástengelytől.


Ez első ránézésre nehézkes, ezért elemi testekre ennek az integrálnak ki szokták számolni a tehetetlenségi nyomatékokat. Ezek - AMENNYIBEN AZONOS FORGÁSTENGELYRE VONATKOZNAK - összegezhetők. Amennyiben nem, úgy a gépészetben ismert Steiner tétel segítségével közös forgástengelyre kell átszámítani a tehetetlenségi nyomatékot. Célszerűen ez a tényleges forgástengely.


Találtam oldalt néhány forgástest tehetetlenségi nyomatékáról:

[link]


A megoldás menete:


Elhanyagolások: súlytalan kötéllel számoljunk! Se ne gyorsítsa a letekeredő kötél súlya a rendszert, se ne okozzon tehetetlenségi nyomaték csökkenést. (akik mazohisták, nyugodtan számoljanak vele)


A számolás menete:

Ossza fel a forgó rendszert elemi részekre!

1, kúthenger (erre csatlakozik a tekerő kerék) és tekeredik a kötél, ami a vizet húzza

2, kútkerék.

(nos itt a véges vastagságú körhenger nyomatékával lehet számolni + a küllők tehetetlenségi nyomatéka, amit át kell számolni a valódi forgástengelyre.)

Szerintem el lehet hagyni a küllőket, ha kevés és kis tömegű valamint a kútkerék átmérője és tömege nagy.


Mivel a kúthenger és a kútkerék tengelye közös, a két tehetetlenségi nyomaték öszegzésével kapjuk a végeredményt.


Megjegyzés:

Az említett steiner tételt itt találod :

[link]

párhuzamos tengelyek tétele címen.

2017. febr. 5. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Láttam már gémeskutat, csak nem tudtam, hogy azt hívják gémesnek.
2017. febr. 5. 23:20

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!