Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Matematika deriválás kérdés?

Matematika deriválás kérdés?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi hogy egy függvény derivált függvénye "mit ad meg" ? Konkrétan arra gondolok, hogy van mondjuk az x^2 függvény, ennek a derivált függvénye 2x, és ha egy koordináta rendszerben ábrázolom őket, mit tudok leolvasni/megmondani ebből? Miért 2x az x négyzet deriváltja?

2017. febr. 19. 11:53
 1/5 anonim ***** válasza:
A derivált az egy érintő egyenes az adott függvény adott pontján. [link] Például itt a fekete vonal a függvény, a zöld vonal pedig a c pontban a derivált. Ez például akkor hasznos, ha egy függvény maximumát, minimumát, lokális maximumát /minimumát keresed, vagy szeretnéd tudni, hogy hol csökken és hol növekszik, ugyanis a derivált (azaz az érintő egyenes) meredekségéből ezeket mind meg lehet tudni. Ha a meredekség nulla, akkor valamilyen maximum vagy minimum van az adott ponton (különleges esetben stagnál), ha pozitív a meredekség, akkor növekszik a függvény, ha negatív, akkor csökken.
2017. febr. 19. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 dq ***** válasza:
Az adott pontbeli legjobban közelítõ egyenes függvényt.
2017. febr. 19. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
De maga a derivált függvény az nem a függvény érintője. Vagy, akkor az érintője ha a 2x-be behelyettesítem az alapfüggvény ( x négyzet) valamelyik x pontját, pl. 1. És akkor így kapom az érintő meredekségét, ami x=1 pontban 2.
2017. febr. 19. 12:37
 4/5 dq ***** válasza:
Azért a 2x az f(x)=x^2 deriváltja, mert tetszõleges x_0 pontban 2*x_0 a derivált értéke.
2017. febr. 19. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem az érintője, hanem az érintő meredeksége, igazad van, nem voltam egyértelmű. De a meredekségből és az érintési pontból kijön az az egyenes amiről én beszéltem.
2017. febr. 19. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!