Egy kiárusÍtáson egy kosárban van 10 különböző pár cipő. Egy tolvaj véletlenszerűen elvisz 4 cipőt. Mi a valószÍnűsége, hogy van közte legalább egy pár?

2 megoldás is van leÍrással és el kell dönteni,hogy melyik a jó...Először válasszunk ki egy párt, majd a másik kettő tetszőleges lehet, tehát vagy egy új pár, vagy bármilyen cipő, azaz: (10*(18 alatt 2))/(20 alatt 2)...Nézzük meg mi a valószÍnűsége, hogy a kiválasztott cipők között egyetlen pár sincs. Ezt úgy érhetjük el, hogy egy kiválasztott cipő után, annak párját félretesszük. Kiválasztásnál sorrend nem számÍt, Így: 1-((20*18*16*14)/4!)/(20 alatt 4)...

2017. márc. 7. 00:41
 1/4 A kérdező kommentje:
Szerintem a második a jó, és szerintem azért rossz az első, mert az nem evszi figyelembe azt az esetet, amikor mind a kettő pár...tehát ne mcsak egy pár van a kiválasztott halmazban...de az a durva, hogy akkor többnek kellene ennie a valószÍnűségének mitn az eredeti, de az első megoldás Így is nagyobb mint a második :S...vagy a 18 alatt 2-ben lehet,hogy többször szerepelnek a másik lehetségesen kiválasztott pár....jajj...próbálok normálisan magyarázni....röviden...melyik a jó, és a rosszban mi a hiba...és hogy kellene azt azzal a módszerrel megoldani a hibát korigálva?
2017. márc. 7. 00:45
 2/4 anonim ***** válasza:

Hogy melyik miért jó, vagy nem jó nem tudom, de:


valószínűség=jó esetek/összes eset


összes eset: (20 alatt a 4)-féle képpen lehet 4 cipőt

kivenni


jó esetek:

első cipő-20 féleképp

második cipő- 1 féleképp (hogy pár legyen, mert csak egy párja van a 20ből a kihúzottnak)

harmadik -18 féleképp (kivettük már az egy párt, mindegy mit húzunk ki)

negyedik-17 féleképp (detto)


tehát: jó eset: 20*1*18*17

összes eset: (20 alatt a 4)


ezek hányadosa kiadja a valószínűséget

2017. márc. 7. 01:10
 3/4 anonim ***** válasza:

Az előttem szóló hülyeséget írt, nem kell vele foglalkozni...


Tehát a két esetben a kedvező esetek száma 1530 és 1485. Nézzünk egy harmadik számolási módot:


1. eset: 1 pár cipője lesz, ekkor 10 pár közül tud kiválasztani 1-et 10-féleképpen, ezután a többi cipőből 18*16/2=144-féleképpen tud válogatni, összesen tehát 10*144=1440-féleképpen lehet 1 pár cipője.


2. eset: 2 pár cipője lesz, ez (10 alatt a 2)=45-féleképpen választható ki.


1440+45=1485, ez megegyezik a 2. számolási móddal, tehát a második lesz a jó megoldás.


Ha kicsit szemfülesek vagyunk, hamar rá is lehet jönni eme számolás alapján, hogy az elsőben hol a hiba, méghozzá a 2. eset (10 alatt a 2) passzusánál, ugyanis a hibás számításnál minden 2-pár 2-szer lett számolva; tegyük fel, hogy az AA cipőt fixáltuk, e mellé jön a BB cipő, ez 1 eset, de egy másik számolásnál a BB a fix, és a BBAA eset is megszámolásra kerül. Tehát ha 1530-ból levonjuk azokat az eseteket, amik kétszer lettek számolva, megkapjuk a helyes végeredményt, ők pont (10 alatt a 2)=45-en vannak, 1530-45=1485, meg is van a hiba forrása :)

2017. márc. 7. 01:16
 4/4 anonim ***** válasza:

Természetesen a valószínűséget úgy kapjuk, hogy az 1485-öt (20 alatt a 4)-gyel osztjuk; (20 alatt a 4)=4845, így a valószínűség:


1485/4845=99/323=~0,3065=30,65%.

2017. márc. 7. 01:19