Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » El tudná valaki magyarázni,...

El tudná valaki magyarázni, hogy ezt hogyan kell? (matematika)

Figyelt kérdés

A feladat:

3x-3^x-2 = 24

Meg kell adni az értelmezési tartományt, majd megoldani az egyenletet. Ezt hogyan kell?

Kérlek segítsetek, hiányoztam és nem vagyok matekból egy lángész. Előre is köszönöm.


2017. márc. 8. 15:15
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Gondolom ez akar lenni az egyenlet: 3^x - 3^(x-2) = 24


Értelmezési tartomány: az a számhalmaz, amelynek elemei közül x helyére úgy beírhatóak számok, hogy a végeredmény a képhalmaz eleme lesz. Esetünkben azt akarjuk, hogy az eredmény valós legyen; ha valós számot valós kitevővel hatványozunk, akkor az eredmény is valós lesz, a kivonásra ugyanez vonatkozik, tehát x helyére bármilyen valós számot beírhatunk, így az értelmezési tartomány a valós számok halmaza (R) lesz.


Megoldás: hatványozás azonosságainál tanultátok, hogy amikor azonos alapú hatványok voltak, és azokat osztottátok egymással, akkor kivontátok a kitevőket, ugyanez eljátszható fordítva is:


3^x - 3^x/3^2 = 24, 3^2=9, a jobb áttekinthetőség kedvvért legyen 3^x=z, ekkor:


z - z/9 = 24, szorzunk 9-cel:


9z-z=216, összevonunk:


8z=216, erre z=27 eredményt kaptuk. Mivel z=3^x volt, ezért:


3^x=27, ennek megoldása az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt x=3.

2017. márc. 8. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen, elírtam, ez volt az. Nagyon köszönöm!
2017. márc. 8. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!