Fizika feladat! Tudnátok segíteni?

Egy 80cm hosszú ingát 8 m/s sebességgel indítunk függőleges helyzetéből. A test tömege 40dkg. Mekkora a kötélerő negyedkör megtétele után? Mekkora a kötélerő, amikor a test legfelül jár?

2017. márc. 15. 20:59
 1/1 bongolo ***** válasza:
48%

Valószínű érdemes először kg-ba váltani az m tömeget, méterbe az ℓ hosszat.


Ki kell számolnunk a sebességet a keresett pontoknál, abból jön majd a kötélerő. A sebességet energiamegmaradásból számolhatjuk:


Kezdetben mozgási energia van:

E = 1/2·m·v²


Amikor negyedkörnél tart, akkor van helyzeti és mozgási energia is, a kettő összege éppen E:

helyzeti: E₁₁ = m·g·ℓ

mozgási: E₁₂ = E - E₁₁

A mozgásiból ki tudjuk számolni a pillanatnyi sebességet:

E₁₂ = 1/2·m·v₁² → v₁ = √(2·E₁₂/m)


A kötélerő (F₁) adja a centripetális erőt, ami körpályán tartja a testet:

F₁ = m·v₁²/ℓ


A kör tetején is van mindkét energia:

helyzeti: E₂₁ = m·g·2ℓ

mozgási: E₂₂ = E - E₂₁

A mozgásiból ki tudjuk számolni a pillanatnyi sebességet:

v₂ = √(2·E₂₂/m)


Odafent nem csak a kötélerő, hanem a kötélerő (F₂) és a gravitációs erő (m·g) összege adja a centripetális erőt, ami körpályán tartja a testet.

m·g + F₂ = m·v₂²/ℓ

F₂ = m·v₂²/ℓ - m·g


A negyedkörnél a gravitáció azért nem számított, mert az merőleges volt a centripetális erőre.

2017. márc. 15. 21:36