Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki segítenek egy kombinato...

Valaki segítenek egy kombinatorika feladatban?

Figyelt kérdés

A PARALELOGRAMMA szó betűinek hány olyan sorrendje van, amelyikben a négy A nem áll közvetlenül egymás mellett, és nem P-vel kezdődik?


Megcsináltam, de nem azt kaptam, ami a megoldásban van, és nem értem, hogy miért. Megköszönném, ha valaki elmagyarázná.


Komplementerrel számoltam:

Összes eset: 14!/(4!2!2!2!)


Legyen A esemény: négy A egymás mellett áll, B esemény: P-vel kezdődik

Négy A nem áll közvetlenül egymás mellett, és nem P-vel kezdődik ¬AɅ¬B, ennek tagadása De Morgan azonosság szerint: ¬(¬AɅ¬B)=AvB


A: 11!/(2!2!2!)

B: 13!(4!2!2!2!)

AɅB: 10!(2!2!2!)


AvB: 11!/(2!2!2!)+13!(4!2!2!2!)-10!(2!2!2!)



¬AɅ¬B: 14!/(4!2!2!2!)-[11!/(2!2!2!)+13!(4!2!2!2!)-10!(2!2!2!)]



2017. márc. 31. 17:40
 1/8 A kérdező kommentje:
*segítene
2017. márc. 31. 17:42
 2/8 anonim ***** válasza:

Először is hagy a De Morgan-azonosságokat a fenébe, mivel azok nem a kombinatorikában játszanak, ahogyan az esemény szó sem. Ezek mind más matematikai területekre valók.


A B betű mellett nyilván kifelejtettél egy perjelet.

És mind a kettőből kifelejtettél egy szorzót.

13*13! / (4!2!2!2!), hiszen a P-t azért be kell ileeszteni, csak nem az első helyre, ugyanúgy a másiknál, és ezt a kettőt kell kivonni egymásból, és lehetőleg valami egyszerűbb alakban kifejezni, ha sikerül.

2017. ápr. 1. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 tatyesz ***** válasza:
100%

összes nem P-val kezdődő: 13·13!/4!2!2!2!

Nem P-vel kezdődő és a 4 A egymás mellett van: 10·10!/2!2!2!

Nem P-vel kezdődő és a 4 A nem egymás mellett van: 13·13!/4!2!2!2! - 10·10!/2!2!2!

2017. ápr. 1. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem jó, gondold át még egyszer. A fentiekből kiderül, miért.
2017. ápr. 1. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A 2.-nak mondom, hogy a De Morgan azonosságok mindig alkalmazhatók, amikor halmazokról vagy ahhoz hasonló képződményekről van szó. Az események is lényegében halmazoknak tekinthetők. Az ítéletlogikában is van, de sok más helyen is.
2017. ápr. 1. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Sok mindent sok mindennel összefüggésbe lehet hozni, de a kérdezőt szemmel láthatóan összezavarták ezek a fogalmak. A középiskolában a kombinatorika alapvetően nem halmazelméleti alapon van felépítve, hanem önálló matematikai ágként. Ennek köszönhető, hogy sokan érnek el benne jó eredményeket, akik a többi témakörben a rossz matekosok közé tartoztak. Eseményekről a valószínűségszámításban beszélnek, De Morgan-azonosságokról meg a halmazelméletben és a logikában. Ahogy pl. a valós számokat sem definiálják halmazként az iskolában... Tehát elvben igazad van, gyakorlatban meg nekem van igazam.
2017. ápr. 1. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Emelt szintű érettségin mindent összefüggésbe hoznak mindennel szinte. Szerintem az iskolákban is elmondják, hogy a valós számoknak van halmaza. Elég korán ráadásul.
2017. ápr. 1. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Hú de másról beszélünk! Én nem azt írtam, hogy nem beszélnek a valós számok halmazáról (általános iskolás anyag), hanem hogy "a valós számokat sem definiálják halmazként". Ez teljesen mást jelent. Ahol én valós számokról beszéltem, ott te a valós számok halmazára gondoltál, ami nem ugyanaz. És nem, a kombinatorikába emelt szinten sem keverik bele ezeket a fogalmakat az iskolában.
2017. ápr. 1. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!