Hogy számolok korrigált szórást?


A feladat : A South Park - Nagyobb, hosszabb ´es v´agatlan mozifilm beker¨ult a Guinness Rekordok

K¨onyv´ebe, mint a legtr´ag´arabb anim´aci´os film, ¨osszesen 399 darab (percenk´ent ´atlagosan 5)

k´aromkod´assal. Arra vagyunk k´ıv´ancsiak, hogy vajon a ”klasszikus” South Park sorozatban is

ilyen gyakori-e a k´aromkod´as. V´eletlenszer¨uen kiv´alasztunk t´ız ep´ız´odot, melyekben

megsz´amoljuk az elhangz´o k´aromkod´asokat:

22, 27, 23, 23, 27, 25, 21, 24, 25, 23


2017. jún. 10. 21:59
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

1) Excelbe beírod az adatokat.

Például, az A-oszlopban az A1:A10 mezőkbe, és, például, B1 mezőbe beírod: =SZÓRÁS(A1:A10), és megkapod: 2.


2) [link] mezőjébe beírod:

std dev 22 27 23 23 27 25 21 24 25 23

és =

Result: 2 lesz.


3) Lépésenként kiszámolod.


• az adatok számtani átlaga: (22+27+23+23+27+25+21+24+25+23):10 = 240:10 = 24


• kiszámolod minden tag és a számtani átlag különbségének négyzetét:

(22-24)² = 4

(27-24)² = 9

(23-24)² = 1

(23-24)² = 1

(27-24)² = 9

(25-24)² = 1

(21-24)² = 9

(24-24)² = 0

(25-24)² = 1

(23-24)² = 1


• összegzed a fenti négyzet-értékekeket:

4+9+1+1+9+1+9+0+1+1 = 36


• kiszámolod a tagok darabszámától eggyel kisebb szám reciprokát:

1/(10-1) = 1/9 = 0,111…


• összeszorzod a négyzet-összegek értékét és ezt a reciprok értéket:

36*0,111… = 4


• ennek a szorzatnak a négyzetgyökét veszed:

√(4) = 2.

2017. jún. 11. 08:09