Egy derékszögű háromszög átfogója 10 cm, az egyik befogója kétszer olyan hosszú, mint a másik. Mekkora a háromszög kerülete?


2017. jún. 14. 19:37
 1/5 anonim ***** válasza:

x^2+2x^2=10^2

(^2 ez a négyzet lenne)

2017. jún. 14. 19:44
 2/5 A kérdező kommentje:
eddig nekem is megvan de ez valószínűleg nem jó mert végtelen tizedes törtbe jön ki az eredmény :(
2017. jún. 14. 19:52
 3/5 anonim ***** válasza:

Helyesebb talán így:


x^2 + (2x)^2 = 10^2, vagyis

x^2 + 4x^2 = 100, ennek végeredménye x=gyök(20), tehát a befogók hossza gyök(20) cm és 2*gyök(20) cm, a kerület az oldalak összege.

2017. jún. 14. 19:57
 4/5 A kérdező kommentje:
oké így már értem köszönöm szépen a segítséget :D
2017. jún. 14. 20:05
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha az egyik befogója kétszer olyan hosszú mint a másik akkor bizony vagy a befogó vagy az átfogó irracionális szám lesz, ezt nem lehet elkerülni hiszen az átfogó-rövidebb befogó arány irracionális, sqrt(5) és két racionális szám aránya racionális... tehát a végtelen tizedes tört az bizony szükségszerű.
2017. jún. 15. 22:02