Hogy kell ezt a kémia példát megoldani?


Hány g difoszfor-pentaoxidot oldottunk fel 150 g 65 m/m%-os foszforsav-oldatban, ha az oldat töménysége 85 m/m%-ra növekedett?

Addig eljutottam, hogy a foszforsav-oldatban 150*0,65=97,5 g foszforsav van.

Előre is köszönöm a válaszokat!



2017. szept. 10. 11:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Vegyük fel az adatokat!

Oldandó anyag = 97,5 g (ezt kiszámoltad)

Oldat = 150 g

.

Belerakunk a löttybe valamennyi oldandó anyagot, jelöljük ezt x-szel! Lesz tehát:

(97,5 + x) gramm oldandó anyagunk

(150 + x) gramm oldatunk.

.

Tudjuk, hogy a kettő aránya 0,85 lesz, tehát felírhatjuk, hogy:

(97,5 + x) / (150 + x) = 0,85 ( * (150 + x)

x + 97,5 = 0,85x + 127,5

.

Innen már nagyon egyszerű.

2017. szept. 10. 11:37
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm! így 200jön ki x-re de a megoldókulcsban 5,56 van
2017. szept. 10. 11:41
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első válasz akkor lenne helyes, ha 100%-os foszforsavat (tiszta H3PO4-et) kevernék a kiindulási oldathoz. De mivel nekem foszfor-pentoxidom van, az reagál az oldatban eleve jelenlévő vízzel és ezért fogyasztja azt, ezzel pedig számolni kell.


Írjuk fel a reakcióegyenletet:


P2O5 + 3 H2O ---> 2 H3PO4


Látható hogy 1 mol pentoxid 3 mol vizet fogyaszt és 2 mol foszforsavat képez helyette. Tehát legyen a P2O5 tömege x, akkor azt molra átváltva x/284 mol, tehát 3x/284 mol víz fogy és 2x/284 mol foszforsav keletkezik. Ezeket visszaszámoljuk tömegre: 3*18 az 56 tehát a vízből fogy 56x/286 gramm, a foszforsav moltömege 98 tehát abból meg keletkezik 196x/286 gramm. Tehát az oldódás után, mivel az eredeti oldat víztartalma 52,5 gramm volt, ezért marad belőle 52,5-(56x/286) gramm, foszforsavból meg volt eleve 97,5 tehát a végén lesz 97,5+(196x/286) gramm, a végső oldat össztömege pedig 150+x gramm. De mivel a tömegszázalékhoz nekünk elég az oldott anyag és az össztömeg, ezért a víz mennyiségét nem is kell használnunk, elég annyit felírni hogy foszforsav/össztömeg*100=85, azaz:


(97,5 + 196x/286) nagy per jel (150+x) *100 = 85


Ezt oldjuk meg x-re, ami rögtön kiadja a P2O5 tömegét hiszen azt neveztem x-nek a feladat elején.

2017. szept. 10. 12:11
 4/5 A kérdező kommentje:
Mi 284 és 286? de így sem jön ki 5,56ra
2017. szept. 10. 12:23
 5/5 anonim ***** válasza:
Jaj, elnézést, mindenhova 284-et kellett volna írnom 286 helyett. Ha így se jön ki az baj, mert elvben így kell csinálni. Az is lehet ám hogy a megoldókulcs rossz. Ha nem akar kijönni akkor később vagy holnap még ránézek, de most nincs rá időm sajnos.
2017. szept. 10. 12:30