[link]


Ez a mateklecke, nem feltétlen csak a megoldás kellene hanem a levezetés, hogy meg is értsem. Köszi előre is!


2017. szept. 18. 16:48
 1/3 anonim ***** válasza:

a17 = a1 + 16d

S10 = a1 + (a1+d) + (a1+2d) + ... + (a1+9d) = 10a1 + 45d


A feladatból tudjuk, hogy az előbbi 43, az utóbbi 85. Tehát:

a1 + 16d = 43

10a1 + 45d = 85

Két ismeretlen, két egyenlet. Próbáld megoldani!

2017. szept. 18. 16:57
 2/3 A kérdező kommentje:

[link]

Itt tartok de elakadtam, egyáltalán jól kezdtem el?

2017. szept. 18. 17:09
 3/3 anonim ***** válasza:

Jól, a két egyenleg helyes.


S10-re a képlet egyszerűbben így kapható:


S10 = (a1+a10)*10/2


a10-et behelyettesítve:

S10 = (a1+a1+9*d)*5 = 10a1+45d


Ugyanannyi, de nem kell összeadnod d+2d+... -t hogy kijöjjön, és akkor is működik, ha n a kérdés.


Innentől 2 egyenleg 2 ismeretlennel, amit már csak meg kell oldani.


Utána viszont már nem jó.


43 = a1 + 16d, ebből nem csinálhatsz a következő sorban

43 = 16d-t, se 43 = -29d-t.


Hanem

Kifejezed a1-et:

a1 = 43-16d


És ezt beírod a másikba:

(Itt 5-el lehet egyébként egyszerűsíteni

2a1 + 9d = 17)



2*(43-16d)+9*d = 17


86-32d+9d=17

69 = 23d


d = 3


Visszaírva

a1 = 43-16d = 43-16*3 = 43-48 = -5.


Ellenőrzés:

Tagok

-5,-2,1,4, stb.


A 17. tag 43.

Az első 10 tag összege: 85



Ezekhez 2 dolgot kell tudni:

Felírni az egyenleteket, ez sikerült.

Megoldani az egyenletrendszert, ez nem sikerült.


Ameddig bizonytalan vagy az egyenletrendszerek megoldásában javaslom, hogy a végén ellenőrizz és addig csináld, míg az ellenőrzés után jó nem lesz.



Az egyenletrendszert többféleképpen is meg lehet oldani. Talán a fenti most a legegyszerűbb.


De mutatok egy másikat:


a1+16d=43

2a1+9d=17 (Már egyszerűsítettem)


Első egyenletet megszorzod -2-vel:


-2a1 -32d = -86

2a1 + 9d = 17

-----


Két egyenletet összeadod, azaz külön-külön abal és jobb oldalt, a1-ek kiesnek:


(-2a1 -32d) + (2a1 + 9d) = (-86) + (17)

-23d = -69

d=3


Ha az első egyenletet 2-vel szorzom, akkor kivonni kell egymásból

Pl.:


2a1 + 32d = 86

2a1 + 9d = 17


Elsőből kivonom a másodikat:


(2a1 + 32d) - (2a1 + 9d) = 86 - 17


Én azt javasolnám, hogy mindig úgy rendezd a két egyenletet, hogy össze kelljen őket adnod.


Illetve, amikor lehet ne is akard összeadni a két egyenletet, hanem fejezd ki inkább az egyik változót és írd be a másik egyenletbe.

2017. szept. 18. 17:29