Valaki segítene? FIZIKA 11-12


Egyszerűen nem bírom megérteni ezt a feladatot. Órán figyeltem végig amikor a tanár oldotta meg a táblán, lépésről lépésre, de mégse értem :(


Valaki el tudná magyarázni RÉSZLETESEN, de mégis MAGYARUL, hogy hogyan kell megoldani:


Milyen magasan van a csöpögő ereszcsatorna, amelyről az éppen induló és az ugyanakkor földet érő vízcsepp között még 6 szabadon eső vízcsepp van, ha a második és a harmadik csepp távolsága ebben a pillanatban 95cm?


ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!



2017. szept. 18. 20:53
 1/1 anonim ***** válasza:
84%

Egyenletesen gyorsuló mozgás esetén a távolság az idő négyzetével arányos. (Képlettel: s=a/2*t^2)


Feltételezni kell, hogy a cseppek egyforma időközönként indulnak el.


A 0. csepp most akar indulni.

Az 1. csepp t idő alatt x utat tett meg lefelé.

A 2. csepp 2t idő alatt 4x utat

A 3. csepp 3t idő alatt 9x utat

...

A 7. csepp éppen leért, 7t idő alatt 49x utat tett meg.


3. és 2. csepp távolsáa: 9x-4x=5x

5x=95 cm

x = 19 cm


A teljes magasság 49x, azaz 49*19cm = 931cm


Itt csak a négyzetes arányosságot kellett használni, képletekre nem volt szükség.



Ha képlettel szeretnéd:


3. esőcsepp által megtett út:


s = g/2*(3t)^2

g helyére 10-et írok:

s = 45*t^2


2. esőcseppp által megtett út:

s = g/2*(2t)^2 = 20*t^2


Kettő különbsége


25t^2 = 95

Innen t^2=3,8


A 7. esőcsepp által megtett út:

s = g/2*(7t)^2 = 245*t^2 = 245*3,8 = 931 cm

2017. szept. 19. 09:41