Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Igaz-e, hogy ha e>0 számhoz...

Igaz-e, hogy ha e>0 számhoz van olyan x, amelyre |f (x) - L|<_e, akkor limf (x) =L?

Figyelt kérdés

2017. okt. 21. 11:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Magyarul az a kérdés, hogy a függvényérték megegyezik-e a határértékkel, és erre nagyon egyszerű ellenpéldát mondani, tehát az állítás hamis.
2017. okt. 21. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Nem azt kérdezi szerintem, első. limf(x)-et írt.

De mi a kérdés kérdező?

2017. okt. 21. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem igaz, de valószínűleg nem sikerült ide jól bemásolnod kérdést. Próbáld meg újra.
2017. okt. 21. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Mikor teljesül tetszőleges e-re, hogy |f(x)-L|<=e? Akkor, ha f(x)-L=0, vagyis f(x)=L, vagyis az x-nél vett függvényérték L, szóval de, pont azt kérdezte.
2017. okt. 21. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem azt kérdezte. Az e előtt nincs kvantor, az x előtt viszont van.

Azt kérdezte, hogy ha egy adott e értékre van olyan x, amire f(x) e-nél közelebb van L-hez, akkor ebből következik-e, hogy f(x)=L. (A limesz itt nem csinál semmit, mert ugyanabban az állításban egy kvantorral már megkötötte az x-et. Egy konstans határértékéről van szó, bár nem derül ki, hol. Szerencsére mindenhol ugyanannyi.)

2017. okt. 21. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 vurugya béla ***** válasza:

Szerintem is sok hiányossága van a feladat leírásának.

A legnagyobb baj, hogy nem tudni, hogy hol vesszük a függvény határértékét.

Tegyük fel tehát, hogy egy x0 pontban lenne, csak ez lemaradt a kérdésből.

Két értelmezést vizsgálok, mindkét esetben "nem" a válasz.

1. értelmezés: Ha adott egy e szám, amelyhez van a fent leírt x, akkor ellenpélda az e/2*sgn(x) a 0 helyen, mert ott minden x-re igaz a feltétel, mégsincs limesz.

2. értelmezés: Ha MINDEN e számra teljesül ez, akkor sem igaz, mert ha pl. az x+sgn(x) függvényt nézem a 0 helyen, határértéke nincs, de ha 2-nek veszem L-et, akkor az x=1 minden e esetén teljesíti, hogy

|f (x) - L| = |f (1) - 2|=0.

2017. okt. 22. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Tom Benko ***** válasza:

Szerintem inkább józanul matekozz.

Arra gondolsz, hogy \forall\epsilon\in\mathbf{R},x_0\in Dom(f),L=f(x_0):\exists x\in Dom(f), ||f(x)-L||<\epsilon, akkor \lim_{x\to x_0}f(x)=L? Mert ez definíció.

2017. okt. 22. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 vurugya béla ***** válasza:
#7 ebből egy kukkot se értek...
2017. okt. 22. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Tom Benko ***** válasza:
@vurugya béla: Bocs. [link] dobd bele.
2017. okt. 23. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 vurugya béla ***** válasza:
Jobban értem, de nekem egy részen f(x0)=L -et ír ki a képletkiíró oldal, de ez nem volt a feladatban - még az sincs a feladatban, hogy L eleme lenne az f értékkészletének - és ez nem is kell a határérték létezéséhez...
2017. okt. 23. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!