Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Mik a korstílusok és stílusirá...

Mik a korstílusok és stílusirányzatok?

Figyelt kérdés
Nemsokára írunk, vagyis vizsgázunk belőle és nem nagyon értem a különbséget, meg azt se, hogy mik azok. Valaki leírná légyszi? És valahogy sorrendbe, hogy reneszánsz.....
2010. máj. 29. 21:24
 1/6 anonim ***** válasza:
48%
2010. máj. 29. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a korstílus egy korra jellemző stílus,ami nem feltétlenül egységes, tehát a korstíluson belül lehetnek különböző stílusirányzatok! Például a romantika egy korstílus, de azon belül megkülönböztetünk eklektikát és például neogótikát stb! Tehát sztem egy-egy korstílus az alaphalmaz, és annak részhalmazai a különböző stílusirányzatok.Ezek felsorolása igen hosszadalmas lenne, azt se tudni, hogy milyen szempontból szeretnéd,de neten, ha beírod például a googleba, mindent dobni fog neked! Ne várj előregyártott kész válaszokat, tessék egy kicsit keresgélni! Jó munkát!
2010. máj. 30. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Hát igen kerestem, de amit kidob az nem igazán jó nekem.

2010. máj. 30. 12:29
 4/6 A kérdező kommentje:
É is azt találtam, amit az első adott és az nagyon részletes én nem túl összeszedett, ezért kérdeztem, mert mást nem találtam. :) :(
2010. máj. 30. 12:30
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Stílusirányzatok


Az évszámok hozzávetőlegesek, mindig vannak kései, de híres képviselők.

A magyarok általában a közepén/végén kapcsolódnak be, és a leghíresebb alkotók a törzskorszakon mindig túl vannak.


1000 – 1210: Roman

1190 – 1370: Gótika

1350 – 1450: humanizmus

1410 – 1570: reneszánsz:

1500 – 1670: puritanizmus, reformáció

Egyszerűség, a bibliai életre törekvés, tisztaság és műveltség

1630 – 1780 Manierizmus – barokk – rokokó

Az erőt, a gazdagságot, a pompát érzékeltetni, a katolicizmus újjászervezése

Lenyűgözni,a földi valóságból "kiemelni" az embereket, minél nagyobb hatást gyakorolni rájuk.

Monumentalitás, zsúfoltság, túlzások

Mozgalmasság, egyenes vonalak hiánya

Külső-belső túldíszítettség

1720 – 1830 klasszicizmus

Az antik mintákhoz való visszatérés, nyugalom, harmónia, kiegyensúlyozottság, arányosság

1810 – 1850 Romantika

Különleges témák keresése, hősiesség és a pátosz magasztalása, nagy célok kitűzése, és értük mindent megtenni, röviden: romantika: elmenekülni a valóság elől!

1830 – 1880 Realizmus

Helyenként a naturalizmus is. A valóság leképezése, magyarázata, logikus elemzése

Röviden: a realizmus: leleplezni a valóságot!

1850 – 1910 Szecesszió, szimbolizmus, impresszionizmus

AMI KÖZÖS a XIX. sz. során: a csalódottság, kiábrándultság

DE az egyes irányzatok más-más módon keres ik ebből a kiutat:

impresszionizmus / szimbolizmus / szecesszió: elkülönülni, máshogy látni a világot, nem a tömegeknek alkotni!


1905 – 1945 Avangard : A fogalom meghatározása: az új, minden eddigi hagyománytól tudatosan eltérni akaró művészeti irányzatok összefoglaló neve a XX. század első felében. Céljuk: már nem a látvány valamilyen mértékű visszaadása, hanem a dolgok mögött rejlő gondolati tartalmak érzékeltetése (ilyen értelemben a szimbolizmushoz kapcsolható).


Korstílus: vesd össze az évszámokat, és számolj rá + - 50 évet (inkább + ) Ekkor hozzávetőlegesen megkapod a korszakra jellemző irányzatokat. Pl 14. század közepe: Korai reneszánsz, késő gótika (az irodalomban még istenfélő és istenközpontú az irodalom, de már megjelennek nagy királyok és hadvezérek is. vagy 1920 tombol a szimbolizmus, mindenki képekben beszél, egy - egy erőteljesebb szimbólum gyakran sorokat helyettesít.) Persze ezek csak általános szabályok, egy - egy alkotó műveit tágabb értelemben is vizsgálhatod és kell is vizsgálnod.


Bocs a hosszú magyarázatért!

2010. jún. 1. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél. :D
2010. jún. 3. 09:39

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!