Ezt le tudná nekem valaki írni, elmagyarázni?


1. Egy autó

90 km/h -s állandó sebességgel halad. Amikor ránéz a vezető a műszerfalra, az óra

21:00-t, az induláskor lenullázott kilométer-számláló 116,0-t mutat, vagyis eddig a pillanatig

az autó 116 km-t tett meg. Az este során mikor látható először ugyanaz

a négy számjegy a kilométer-számlálón és az órán is

a) valamilyen sorrendben;

b) ugyanabban a sorrendben?



2017. okt. 27. 13:01
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez programozás házi? Papíron elég kellemetlen nekiállni, legalábbis az a) részének. A b) még oké, így kell megoldani:


Van két számod, az egyik 2100 a másik 1160. A következő egy órában ezek egyesével nőnek, az első szám percenként, a második szám az autó sebessége alapján 4 másodpercenként (azaz 15-ször gyorsabban). Megnézed, hogy van-e ennek az egyenletnek x<60 megoldása:


2100 + x = 1160 + 15*x


Ha kiszámolod, az jön ki hogy a megoldás 60-nál nagyobb. Tehát a következő 60 percben, azaz 22 óráig ilyen nem fordul elő. Akkor viszont az óra 2159-ről 2200-ra ugrik, tehát új egyenlet kell:


2200 + x = 1160 + 900 + 15*x


Erre már van 60-nál kisebb megolás, mégpedig x=10. Azaz 22:10-kor 221,0-t jelez a kilométerszámláló.


Az a) feladatot csak izomból tudnám megoldani, azaz felírnám az órát és a kilométerszámlálót minden állapotukban, a km-számlálót minden lépésben ugratva, az órát meg minden 15. lépésben. És összevetném a számjegyeket a két oldalon.

2017. okt. 27. 13:26
 2/2 A kérdező kommentje:
Uramisten nagyon köszi *_* egyébként nem programozós házi,papíron kaptuk el
2017. okt. 29. 14:26