Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell egy harmadfokú...

Hogyan kell egy harmadfokú polinomot felírni a zérushelyei és egy függvényértéke alapján?

Figyelt kérdés

A feladat: Írja fel azt a harmadfokú P(x) polinomot aminek a zérushelyei: -1, 2, 3 és egy függvényértéke:

P(0)=2

Amire jutottam: x^3+x^2+x+1 a harmadfokú polinom és behelyettesítettem a zérushelyeket 1(x+1)*(x-2)*(x-3) amivel megkaptam hogy: x^3-4x^2+x+6 viszont nem tudom, hogy a P(0)=2 függvényértékkel mit kezdjek.



2017. nov. 5. 10:34
 1/6 A kérdező kommentje:
Annyi lenne akkor a megoldás, hogy behelyettesítek x=0-át és mivel az +6-ra jönne ki, levonok a végéből 4-et és akkor:x^3-4x^2+x+2 ?
2017. nov. 5. 10:38
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem kivonsz négyet hanem osztasz hárommal. A kivonás elmozdítja a zérushelyet, az osztás békén hagyja őket.
2017. nov. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy polinom gyöktényezős alakja: p(x) = a*(y+1)*(x-2)*(x-3).

Egy konkrét helyettesítési értéke: p(0) = a*1*(-2)*(-3) = 2.

Az egyenletet "a"-ra megoldva: 6*a=2, tehát a = 1/3.

A keresett polinom: (y+1)*(x-2)*(x-3)/3. Ezután akár felírhatjuk a szokásos, fokszám szerint rendezett alakban is.


A dolog bármilyen fokszámú polinomra igaz.

2017. nov. 5. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Még egy kérdés lenne: Meg kell határozni minden polinomot az alábbi tulajdonsággal: 3*P(x) = P(3x) ahol grad kiseb egyenlő 2. Behelyettesítettem a ax^2+bx+c-be az x helyére 3x-et. a(3x)^2+b3x+c= 3*(ax^2+bx+c) ezek után mi a teendő?
2017. nov. 5. 11:09
 5/6 anonim ***** válasza:
Számolás is nélkül látszik, hogy ez a linearitás definíciója, tehát minden b*x alakú polinom és semmi más. Akurátusan: az egyenleted egyszerűsítés után 6ax^2 = 2c, ez minden x-re csak akkor tud teljesülni, ha a=0 és c=0. És mivel b kiesett, arra nem ad megkötést, így b bármi lehet.
2017. nov. 5. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az érthető magyarázatot! Ha egy másik feladatnál az jött ki egyszerűsítés után, hogy P(x)=ax^2-ax+c akkor ez mire enged következtetni? Szintén arra, hogy b bármi lehet?
2017. nov. 5. 11:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!