Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Srácok! Tudnátok segíteni...

Srácok! Tudnátok segíteni nekem egyetemi matekban?

Figyelt kérdés

Csoport munkára kaptunk 5 feladatot a 2. kifogott rajtunk.

Igazolja hogy a(n) korlátos, monoton növekvő sorozat akkor sup{a(n)\n eleme a természetes számoknak}-hez konvergál.


Segítséget előre köszönöm!



2017. nov. 6. 15:28
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha korlátos és monoton, akkor konvergens (van ilyen tétel) ; már csak azt kéne kitalálni, hogy hova tart.

Ha a sup (a(n))-nél nagyobb számhoz tartana (jelöljük ezt A-val), akkor a sorozat elemei A-hoz tetszőlegesen közel lesznek ("epszilonnál kisebbel térnek el"). De mivel A>sup(a(n)), ezért lesz olyan tag, ami már nagyobb sup(a(n))-nél, de sup(a(n)) a legkisebb felső korlátja a sorozatnak, azaz a(n)) minden tagjánál nemkisebb. Ellentmondás.

Ha a sorozat egy sup(a(n))-nél kisebb számhoz tart (jelölje ezt B), akkor -mivel a sorozat monoton nő- B-nél nagyobb tagja biztosan nem lesz a sorozatnak, azaz B is felső korlátja a(n)-nek, de kisebb mint sup(a(n)). Ez a szuprémum definíciója miatt nyilván nem lehet (mivel a szuprémum a legkisebb felső korlát, de találtunk kisebbet); ez is ellentmondás.

Vagyis csak a sup(a(n))-hez konvergálhat.


Remélem segítettem, próbáltam kirészletezni, de ha jobban belegondolsz akkor ez elég egyértelmű :)

2017. nov. 6. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Naggyabol érthető köszönöm! :D
2017. nov. 7. 10:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!