Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Érdekes fizika kisérletek...

Érdekes fizika kisérletek ping pong labdával! Mi a magyarázat az alábbi jelenségekre?

Figyelt kérdés

Az első és a 2.15-től kezdődő kísérlet érdekelne!

https://www.youtube.com/watch?v=Gy0SwPSc8Qw


Az első szerintem valahogy a felületi feszültséggel kacspolatos, csak nem tudom hogy hogyan, a másodiknál nincs ötletem. Biztos valami biztosítja azt, hogy a ping pong labda odatapad, de nincs elképzelésem. Valamilyen vákuum esetleg?



Az elsőre ezt találtam, csak nem beszélek angolul, aztán szótárral nem jött ki értelmesen:

The reason the ping pong ball goes to the middle has to do with the properties of water. Water will stick together, and will not separate, the reason that 2 drops of water may seem to be attracted to each other like a magnet. The meniscus (when the volume of the water in a glass is greater in that the glass itself due to surface tension) has surface tension, so the water is pulling upon itself from the middle, where the water is at its highest elevation. Therefore as the water pulls upon itself it also pulls upon the ping pong ball, forcing it to the center of the glass. The reason it goes to the outside of the glass is just the opposite pull.


Nektek mi a véleményetek?


Előre is köszönöm szépen megtisztelő válaszotokat!



2017. nov. 29. 19:35
 1/7 anonim ***** válasza:
Elso: szerintem azert mert a pohar szelen nem egyenes a viz, hanem gorbulet van rajta
2017. nov. 29. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De az alapján nem pont középen kéne lennie? Vagy hogy érted?
2017. nov. 29. 19:59
 3/7 anonim ***** válasza:
Amikor nincs tele a pohar akkor huzo ero keletkezik a viz felszinen, ami oldalra viszi a poharat mert a huzo ero kozeprol mutat kifele. Amikor tele van a pohar, akkor meg befele mutat a huzo ero? valami ilyesmi lehet
2017. nov. 29. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Amikor nincs tele a pohar akkor huzo ero keletkezik a viz felszinen, ami oldalra viszi a vizmolekulakat benne a ping ponglabdaval mert a huzo ero kozeprol mutat kifele. Amikor tele van a pohar, akkor meg befele mutat a huzo ero? valami ilyesmi lehet.
2017. nov. 29. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ezt találtam még:


When the water level is below the rim, the water on the outsides bulge upward if you look really close. The ping pong ball naturally wants to go to the most upward part of the fluid since it is less dense than the liquid. When the water is filled over the brim, the water's highest point is in the middle area of the water, so the ping pong ball floats in the middle of the glass. It all has to do with water elasticity.

2017. nov. 29. 20:12
 6/7 A kérdező kommentje:
A másikra az üvegesre nincs semmi ötletetek?
2017. nov. 29. 20:13
 7/7 anonim ***** válasza:
Uveges: a kulso legnyomas nagyobb mint a viz sulya, ezert a viz benne marad az uvegben. Hasonlo ehhez: [link]
2017. nov. 29. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!