Nem sikerül megcsinálnom, hogyan kéne: 350 m/s sebességű puskagolyó deszkalapba csapódik. Tudna benne valaki segíteni?


a) Ha a fékezéskor fellépő súrlódási munka fele a golyó belső energiáját növeli, akkor hány fokkal növekedett a 130 J/kg°C fajhőjű golyó hőmérséklete?

b) Hány százalékkal növekszik ennek hatására a golyó átmérője, ha a lineáris hőtágulási együttható 2,8*10-5 1/°C



2017. dec. 10. 13:58
 1/2 anonim ***** válasza:

a)

A golyó mozgási energiája:

Emozg = 1/2 * m * v² = 1/2 * m * 122500 m²/s² = 61250 m²/s² * m


Ennek a fele: 30625 m²/s² * m


ΔEbelső = c * m * ΔT, azaz

ΔT = ΔEbelső / (c * m) = 30625 m²/s² * m / (130 J/(kgC) * m) = 30625 m²/s² / 130 J/(kgC) = 235,6 C


b)

A golyó eredeti átmérője: d1, az új átmérő d2.

d2 = d1 + (ΔT * 0,000028 1/C) * d1 = d1 + 0,0066 * d1 = 1,0066d1

A növekedés tehát 0,66%

2017. dec. 10. 14:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2017. dec. 10. 14:54