Kémia feladat (8. -os) valaki segítene?

Így szól a feladat:Tésztafőzéskor konyhasót teszünk a vízbe, hogy legyen íze a tésztának. Egyik alkalommal 12 tömeg% -osra sikerült az oldat, melynek sűrűsége 1,1 g/cm3. Az oldat eredetileg 0,5 liter volt, de a főzés során elpárolgott a tömegének 8,5%-a. Az így megmaradt oldat tömegének 23%-a felszívódott a tésztában, a párolgás utáni oldattal megegyező koncentrációban. Ezután leszűrtük a tésztát, és leöntöttük róla a főzővizet. Mennyi konyhasó maradt a leöntött főzővízben, és hány tömeg%-os volt ekkor az oldat? Nagyon hálás lennék ha valaki levezetné, vagy segítene elindulni a megoldással.

2017. dec. 19. 19:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Van fél liter oldatunk. Ezt át kellene számolni cm³-re.

0,5 l = 500 cm³

A sűrűség a feladat szerint 1,1 g/cm³

Számoljuk ki a tömeget!

m = ϱ * V = 1,1 g/cm³ * 500 cm³ = 550 g


Az oldat 12 tomegszázalékos, így a

só tömege 0,12 * 550 g = 66 g

víz tömege 550 g - 66 g = 484 g


A víz tömegének 8,5 százaléka elpárolgott. Ez:

0,085 * 484 g = 41,14 g

Maradt 484 g - 41,14 g = 442,86 g víz, és 66 g só.


Az oldat 23 százaléka felszívódott, maradt 77%

víz: 0,77 * 442,86 g = 341,0 g

só: 0,77 * 66 g = 50,8 g

oldat: 341,0 g + 50,8 g = 391,8 g


Töménység: 50,8 g / 391,8 g = 0,130 = 13,0 %

2017. dec. 19. 21:05
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2017. dec. 20. 07:12
 3/3 anonim ***** válasza:
Curie kémia verseny, így könnyű 😂 bejutottál a megyei fordulóba, ha igen akkor sok sikert szombatra, és egy kérdés melyik megyébe tartozol? 😊
2018. febr. 19. 17:59