Fizika 11. (? )

Figyelt kérdés
1. Miért nem válhat egy mai atomeromu soha atombombává? 2. miert lassítják jobban a neutronokat a kis tomegszamu elemek, mint a nagy tomegszamuak? 3. miert függhet a kritikus tömeg értéke az urán dúsítottságának mértékén kívül az urántömb alakjatol is? Melyik lehet a kedvezőbb alak, és miért?

2018. jan. 18. 10:38
 1/4 anonim ***** válasza:

Középiskolás szinten talán elég ennyi:


1,

Mert a moderátorként használt víz hamarabb elpárologna gőzrobbanás formájában, mint ahogy a nukleáris robbanás bekövetkezne. Így a neutronok nem lassulnának le, nem tudnak további hasadást létrehozni.


2,

Mert közel azonos a tömegük, így mikor ütköznek akkor az impulzusuk jobban csökken (ezáltal a sebességük is). Gondolj bele! Ha van egy nagy fém golyód és arra kavicsot dobsz az lepattan róla, szinte ugyanakkora sebességgel. Ha közel ugyanakkora a tömegük akkor amit megdobsz az is jobban elmozdul, így a visszapattanó már lassabb lesz. Ugyanez a falnál. Ha labdát dobsz neki, akkor az visszajön ugyanakkora sebességgel, nem nagyon lassul. Ha a labdával másik labdát dobsz meg akkor az sokkal lassabban jön vissza.


3,

Mert a felületen távoznak neutronok, így minél kisebb felület zár be egy tömeget, annál kisebb hányada távozik a neutronoknak a felületről. A természetben a legkisebb felülettel a legnagyobb térfogatot a gömbbel lehet lefedni. Gömb a válasz.

2018. jan. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
1000 hála. Megmentettel egy bukastol :)
2018. jan. 18. 16:13
 3/4 A kérdező kommentje:
2018. jan. 18. 16:55
 4/4 anonim válasza:

Tegyük hozzá, hogy hiába hiszi azt az emberiség, hogy "mindenre" gondolt egy műszaki feladat megoldásakor, mégis előfordul, hogy csak utólag leszünk okosak, és ez bizony nagyon fájhat.


Oké, egy vizes atomerőmű nem tud atombombát játszani, ha elforr a víz. De addig, amíg a fűtőanyagból amúgy lehetne atombombát csinálni (kellő mennyiségű, kellően dúsított U235 egyszerre nagyjából egy helyen), addig mindig megvan rá az esély. Pl. történik egy földrengés, összedől a reaktortér, eltörnek a fűtőanyag rudak, összedőlnek, kiszóródik belőle az U235 -- nesze neked elmélet.


Vagy nem muszáj a reaktorban atombombát csinálni, ld. a pár évvel ezelőtti Paks baleset, ahol egy tisztítótartályban kuszálódtak kissé össze a dolgok, és azért nem volt nagy nyugalom, mert senki sem tudta, nem fog-e összegyűlni a medence alján egy szép kupac urán...


Az "elpárolog a víz" olyan nyugisan hangzik, de ez ha elég gyorsan történik, az bizony egy robbanás, aminek a mechanikai hatásaival is számolni kell.

2018. jan. 20. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!