Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ha egy osztalyban 13 fiu van,...

Ha egy osztalyban 13 fiu van, igazold hogy legalabb 2 fiunak ugyanabban a honapban van a szulinapja?

Figyelt kérdés
2018. jan. 20. 09:08
 1/10 anonim ***** válasza:
Igazold.
2018. jan. 20. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
58%
Érdemes lenne utánanézni egy skatulyaelv nevű dolognak. Jó keresgélést :)
2018. jan. 20. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

gondolkodj ember

12 hónap

13 fiú

innentől egyértelmű

2018. jan. 20. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha egy n+1 elemű (vagy annál nagyobb) halmaz elemeit n skatulyába akarjuk elhelyezni, akkor lesz olyan skatulya, amelyikbe szükségképpen legalább két elemet kell raknunk.


Vagy általánosabban:


ha egy nk+1 elemű (vagy annál nagyobb) halmaz elemeit n skatulyába akarjuk elhelyezni, akkor lesz olyan skatulya, amelyikbe szükségképpen legalább k+1 elemet kell raknunk (n,k pozitív egészek). Ez az ún. skatulyaelv.


A skatulyaelv helyes voltát egyszerű belátnunk; ha ui. mind az n skatulyába legfeljebb k elemet helyeznénk be, akkor az elhelyezett elemek száma legfeljebb nk lenne, tehát nem helyeznénk el az összes elemet.

2018. jan. 20. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
sztem a józan ész bőven elég ehhez.
2018. jan. 20. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
A jozan esz eleg valoban.Logikus az egesz,de nem tudom levezetni.A skatulyaelvrol most hallok eloszor,5-kes vagyok soha nem hallottam rola,oran sem beszeltunk rola ezert koszonom annak aki megprobal megis valahogy segiteni.
2018. jan. 20. 10:02
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Januártól decemberig van 12 darab hónap. Rendelj minden hónaphoz egy gyereket ekkor 12 fiú van akik különböző hónapokban születtek. (a legrosszabb esetet feltételezed) Így a 13. fiú biztosan olyan hónapban született ahol már van egy fiú. Tehát 13 ember között mindig van legalább kettő olyan aki egy hónapban ünnepli a szülinapját.
2018. jan. 20. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Mindezt tudom es ertem.De hogy lehet ezt matematikailag leirni?Ezt a szoveget nem irhatom le mindenkepp vmi keplet kellene errol...
2018. jan. 20. 12:15
 9/10 anonim ***** válasza:
Leírhatod ezt a szöveget. Az igazolás nem jelent feltétlenül képleteket, az ilyen jellegű feladatoknál szöveges igazolást kell adni.
2018. jan. 20. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen.
2018. jan. 20. 16:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!