Két szám összege megegyezik a számjegyek összegeivel, hol olvashatok erről többet, miért van így?


Nem vagyok matekzseni, alsós kisfiamat tanítom itthon és elkezdtünk játszani a számokkal, amikor felfedeztem azt, hogyha két két-vagy többjegyű számot összeadok, majd a számok jegyeit is összeadom, akkor ugyanaz az eredmény.

Pl.: 91+8=99 9+9=18 9+1+8=18

324+289=613 6+1+3=10 3+2+4+2+8+9=28 2+8=10


Szóval, ez nekem egy nagyon érdekes felfedezés volt. Összeadtam egész nagy számokat is, és mindig megegyezett a végösszeg a számjegyek összegével.


2018. febr. 7. 15:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Ez a 9-el való oszhatóság miatt van.


Amit ugye tanítanak:

Egy szám akkor osztható 9-el, ha a számjegyeinek az összege is osztható 9-el.


De az is igaz, hogy a számjegyek összege ugyanannyi maradékot ad 9-el osztva, mint a szám maga.


324 ~ 9 maradéka azonos

289 ~ 19 maradéka azonos.

Összeadod a két oldalt, akkor ezt látod:


Tehát a 324+289 =613 maradéka megegyezik a 9+19 = 28 maradékával.

613 ~ 28

És külön külön is igaz a számokra és a számjegyeikre.

613 ~ 10, 28 ~ 10


Tehát nem pont az összeg lesz ugyanaz, csak a maradékok, és ha elég sokáig számolod a maradékokat, akkor 0-8 közötti szám jön ki.



De nem tudni, hogy melyik lépésben válnak egyenlővé.


Pl.:


999 + 888 = 1887 ~ 24 ~ 6

27 + 24 = 51 ~ 6


Néha le kell menni 9 alá, néha már előbb összetalálkoznak.

2018. febr. 7. 16:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat! Nagyon érdekes! :)
2018. febr. 7. 21:07