Mik ezeknek a feladatoknak a megoldása?


Nem találok hozzájuk megoldást, az első 2-t tudtam megcsinálni, a harmadikat viszont nem tudom, szóval ahhoz írhatnátok egy kis magyarázatot is :D


2. Anna, Bori, Cili és Dóri osztálytársak, akik egy 20 fős osztályba járnak. Egy bioló-

gia órán a tanár véletlenszerűen kiválaszt 4 embert felelni. Mennyi a valószínűsége

annak, hogy Anna ki lesz választva felelni? Mennyi annak az esélye, hogy Anna ki

lesz választva, ha tudjuk, hogy Dóri ki lett választva, de Bori és Cili nem?


3. Véletlenszerű helyen eltörünk egy 2 méter hosszú pálcát. Legyen A az az esemény,

hogy a keletkezett darabok közül valamelyik hoszabb, mint 120 centiméter, és legyen

B az az esemény, hogy mindkét darab rövidebb 150 centiméternél. Mennyi az A

esemény valószínűsége? Mennyi A valószínűsége, ha tudjuk, hogy B bekövetkezett?

Független egymástól az A és a B esemény?


4. Pelikán József a Duna három gátszakaszáért felel®s. Minden reggel véletlenszerűen

dönti el, hogy aznap melyik gátszakaszt járja végig. Az els® szakasz a kedvence, ide

az esetek felében megy, míg a másik két szakaszt azonos gyakorisággal látogatja meg.

Az egyes szakaszokon rendre 5, 10 és 15 százalék valószínűséggel talál ürgelyukat.

Egy adott napon mekkora valószínűséggel talál ürgelyukat? Mennyi annak az esélye,

hogy a hármas szakaszra ment, ha talált ürgelyukat?



2018. febr. 23. 18:41
 1/2 sharkxxx ***** válasza:

2.)

Mennyi a valószínűsége annak, hogy Anna ki lesz választva felelni?

4*1/20 = 0,2 = 20%


Mennyi annak az esélye, hogy Anna ki lesz választva, ha tudjuk, hogy Dóri ki lett választva, de Bori és Cili nem?

(4-1)*1/(20-1) = 3*1/19 = 0,15789 = 15,789%


3.)

Mennyi az A esemény valószínűsége?

A = 1 - (120-(200/2))/(200/2) = 0.8 = 80%


Mennyi A valószínűsége, ha tudjuk, hogy B bekövetkezett?

B = (150-(200/2))/(200/2) = 0,5 = 50%

A = 1 - (120-(200/2))/(B*(200/2)) = 1 - (120-(200/2))/(0,5*(200/2)) = 0,6 = 60%


Független egymástól az A és a B esemény?

Nem.


4.)

Három gátszakasz van.

1/2 az esélye hogy az első szakaszt fogja végig járni.

1/2 az esélye hogy a másik két szakaszt fogja végig járni.

(1/2)*(1/2) = 1/4 az esélye hogy a második szakaszt fogja végig járni.

(1/2)*(1/2) = 1/4 az esélye hogy a harmadik szakaszt fogja végig járni.

05% = 0,05 a valószínűsége, hogy talál ürgelyukat az első szakaszon.

10% = 0,10 a valószínűsége, hogy talál ürgelyukat a második szakaszon.

15% = 0,15 a valószínűsége, hogy talál ürgelyukat a harmadik szakaszon.


Egy adott napon mekkora valószínűséggel talál ürgelyukat?

0,05*1/2 + 0,10*1/4 + 0,15*1/4 = 0,0875 = 8,75%


Mennyi annak az esélye, hogy a hármas szakaszra ment, ha talált ürgelyukat?

0,0875*1/4 = 0,021875 = 2,1875%

2018. febr. 23. 19:34
 2/2 anonim válasza:

Mennyi annak az esélye, hogy a hármas szakaszra ment, ha talált ürgelyukat?

Bayes-formula

0,15*0.25/0,0875=0,4285=42,85%

2022. okt. 18. 11:12