Mondatelemzés és ágrajz?

Figyelt kérdés

Sziasztok, ezek lennének a mondatok: De bizony éppen akkor tűntek el végtelen tavában a szeptemberi égnek.

Az angol és francia kiadás tervét is mérlegelni kezdtem.

Ketrecestül, vele együtt vissza kell térni a követségi tisztásra.

Röf, röf röf, felséges királyom, add nekem a legkisebb leányodat, s egyszeriben kiszabadítalak lovastul, hintóstul, mindenestül.

És légy szíves ne gyertek azzal, hogy oldjam meg magamtól. Sokkal több mondat volt és ezekhez is hozzátudtam kezdeni, de nem mindig tudom eldönteni pl. milyen határozó. És hogy az alanyhoz vagy az állítmányhoz kapcsolódik.

Köszi, ha valaki segít!



2018. ápr. 3. 16:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Első mondat


Tűntek el->állítmány, az alany rejtett, nincs benne a mondatban (Kik tűntek el? Ők.). Éppen akkor-> időhatározó, ez kapcsolódik az állítmányhoz. Tavában-> helyhatározó, szintén az állítmányhoz kapcsolódik. Végtelen-> minőségjelző, a helyhatározóhoz kapcsolódik. A de és a bizony pedig határozószavak.


Második mondat:


Kezdtem-> állítmány, mérlegelni-> tárgy, ami az állítmányhoz kapcsolódik. Ki kezdtem? Én, vagyis ez is rejtett alany, az állítmányhoz kapcsolódik. Minek a tervét? Kiadás, vagyis birtokos jelző. Angol és francia pedig minőségjelző.


Ne haragudj, hogy nem írom tovább, de ezek alapján már mennie kell. Szerintem azzal kezd, hogy átnézed az egyszerű mondat részeit, hogy miből milyen fajta van, úgy könnyebb lesz.

2018. ápr. 4. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

kell-állítmány, visszatérni-alany, tisztásra-helyhatározó, követség-minőségjelző, vele együtt-társhatározó, ketrecestül-ezt én sem tudom


röf, röf, röf-nem tölt be mondatrészszerepet, add-állítmány, nekem-részeshatározó, leányodat-tárgy, legkisebb-minőségjelző

kiszabadítalak-állítmány, egyszeriben-módhatározó


Ennyit tudtam.

2018. ápr. 6. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Ketrecestül-hogyan?-módhatárouó
2018. ápr. 11. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!